+ Úvod + Kdo nejsme + Kontááákt + Proč? + Šarže kvality
Vyhledej a čti
Kategorie recenzí
Poslední komentáře
![]() | 21.03. 08:27 j0t0552 okomentoval článek Rychlý průvodce sluchátky |
---|---|
![]() | 25.01. 15:16 caslaval okomentoval článek Pozor, přichází Démon: Recenze nosiče plátů od Fenix Protector |
![]() | 05.01. 15:48 vanhouten okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
![]() | 11.11. 15:55 DvěEM okomentoval článek Recenze trika CityZen: Trik je v triku |
![]() | 01.11. 14:48 Luboš okomentoval článek Zavíráky pro vojáky |
![]() | 14.09. 20:37 mart okomentoval článek Jsou vážně tak dobré? Recenze obuvi Lowa Zephyr GTX |
Rady zaplacené potem
Víte, jak velký IFAK je pro vás ideální?
15.01.2017
Přečteš za
5 min.
0
komentářů
Lékárnička patří neodmyslitelně ke standardní výbavě vojáka v boji. I u nás se už vžil název IFAK (Individual First Aid Kit), není tedy důvod toto označení nepoužívat. Tak jako tak jde stále o to stejné vybavení. Nějaký obal, ve kterém se nosí zdravotní vybavení. Jakou ale vybrat velikost své osobní lékárny? A podle jakých kritérií? Na to se pokusím odpovědět v tomto článku.
Již z názvu vyplývá, že se jedná o osobní lékárničku. Patří do ní tedy jen to nejnutnější k záchraně vašeho života. Nebudeme se tady bavit o lékárně pro CLS (Combat Life Saver), který by měl mít vybavení i pro poskytnutí první pomoci pro ostatní členy družstva, což se odráží i na celkové velikosti lékárny.
Pro koho je tedy IFAK určen a co do něj patří. To jsou dvě základní skutečnosti, které si musíme uvědomit. Od toho se totiž dál odvíjí výsledná velikost vaší osobní lékárničky.
Pokud se orientujete v problematice TCCC (Tactical Combat Casualty Care – Taktická péče o raněného v boji), tak víte, že mezi nejdůležitější zásady patří zástava masivního, života ohrožujícího krvácení. K tomu se mezi vojáky používá turniket. Ten ale do IFAKu nepatří. O tom, jak turniket nosit, si můžete přečíst v článku "Kam s ním".
Co tedy do IFAKu dát? Znovu se podíváme na TCCC. Podle této metodiky postupujeme dle priority C-A-B-C: Zastav masívní krvácení, zprůchodni dýchací cesty, ošetři poranění hrudníku, ošetři ostatní krvácení. Pokud víme tohle, můžeme si vcelku jednoduše určit, jaké zdravotní vybavení použít.
C (Catastrophic hemorrhage) máme vyřešeno turniketem, celkovou velikost IFAKu nám to neovlivní.
A (Airway) – zprůchodnění dýchacích cest. Zde je to vcelku jasné. Nosní vzduchovod. Tedy gumová trubička, která příliš místa nezabere. Nosit ideálně v kombinaci s gelem, který usnadní zavádění a dodává se v malých sáčcích.
B (Breathing) – dýchání. Zde je potřeba vyřešit problémy s dýcháním, hlavně tenzní PNO (Pneumothorax). V současnosti se to řeší neprodyšným krytím hrudníku (např. HALO chest seal) a dekompresní jehlou. Více nemá smysl řešit. Máme tedy další dva kusy zdravotního vybavení, které do IFAKu musíme dostat.
C (Circulation) – ošetření ostatního krvácení. Zde přichází ke slovu obvazový materiál, popř. hemostatické prostředky. Asi nejznámější obvazový materiál současnosti je tzv. Izraelský obvaz. Dělá se v několika velikostech, pro osobní použití je dostatečná velikost 6´´. Je samozřejmě možné použít i jiný kvalitní tlakový obvaz.
Jako velmi dobrý podpůrný materiál se ještě hodí přibalit např. H&H compresse gauze, která velmi dobře saje tekutiny a požívá se právě v kombinaci s „izraelákem" při nakládání tlakového obvazu.
Co hemostatický materiál? Osvědčil se např. QuikClot Gauze. Při výběru hemostatika je lepší použít gázu, která v sobě hemostatikum obsahuje, než samotný prášek.
Jak je vidět, zástava krvácení nám zabere nejvíce místa. Máme tu další tři objemnější položky, které slouží právě k zástavě krvácení. Je to málo? Pokud k tomu přičteme dva turnikety a další obvaz, který by měl být v kapse kalhot, tak myslím, že je to nezbytné, ale dostatečné minimum.
CABC máme vyřešeno. Co dál je dobré v IFAKu mít? Rozhodně Morfin. Tento prostředek na tlumení bolesti má v IFAKu (zvláště v reálném nasazení) své nezastupitelné místo.
Je to vše? Osobně si myslím, že ano. Je to sice naprosté minimum, které ale efektivně pomůže v prvních fázích TCCC. Běžnou praxí je ještě přibalit nějakou náplast na drobnější poranění, možná nějakou tu „piluli" (na zvážení každého vojáka). Vše ostatní ale už patří do batohu.
Než se ale dostaneme k určení té správné velikosti IFAKu, je tu ještě jedna zásada, na kterou se často zapomíná. Aby mohl být IFAK správně využíván, musí disponovat jednou důležitou vlastností. Musí jít snadno a rychle oddělit od vesty či opasku (tzv. systém Rip-Off).
Nezáleží na tom, jestli je to řešeno pomocí platformy se suchým zipem, nebo systémem „kapsy v kapse". Je to naprosto zásadní věc a používat IFAK, který není možné od vesty oddělit, je opravdu velký hazard.
Takže jakou velikost nakonec vybrat? Jestli teď čekáte, že vám řeknu, že ideální je např. velikost 15x8x7 cm, tak vás asi zklamu. I když tato velikost je dostatečná pro vše potřebné, ideální pro každého být nemusí.
Jak tedy vybrat tu správnou velikost právě pro mě? Jednoduše. Musíte tam dostat veškeré potřebné zdravotní vybavení. Určete si, co nezbytně potřebujete, a podle toho si vyberte velikost IFAKu.
Ale pozor. Poměrně jednoduše se dostanete do fáze, kdy si myslíte, že potřebujete všechno a nakonec budete používat jako IFAK 20l batoh... Tahat zbytečnosti je plýtváním místa, nehledě na to, že se zvyšuje i vaše nesená hmotnost.
Takže se znovu podívejte, co potřebujete v jednotlivých fázích TCCC, a podle toho vybírejte. Důležité také je umět vše správně použít. Nosíte ve svém IFAKu něco, o čem nemáte ani páru jak se používá? Opravdu ne?! Protože jestli ano, tak to je stejné, jako byste to tam neměli.
Jak je vidět, velikost IFAKu se odvíjí od používaného vybavení (což samozřejmě není žádné světoborné zjištění). Stále se ale setkávám s tím, jak vojáci nosí obrovské sumky, ve kterých mají buď naprosté zbytečnosti (ale je sexy to mít...), nebo je nosí poloprázdné.
Mít to nejkvalitnější zdravotní vybavení k bezprostřední záchraně života, umět ho správně použít a pak ho nosit u sebe. Jednoduché zásady. Noste opravdu jen to, co potřebujete.
Protože čím větší IFAK, tím častěji ho budete z vesty sundávat. Na bojové vestě totiž není místa nazbyt. Pak se vám ale může stát, že v kritické chvíli zjistíte, že se vám IFAK válí ve skříni...
Ale IFAK rozhodně patří na taktickou vestu (nebo bojový opasek). Správně zvolená velikost IFAKu pak napomůže tomu, že ho budete opravdu nosit. Jedině tak budete mít u sebe to, co potřebujete a budete to moci v kritickém okamžiku efektivně použít. K záchraně vašeho života, nebo života vašeho kamaráda.
Související články
Přidej komentář
Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz