Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

High-tech vs. OldSchool a 8 důvodů Proč

Datum přidání 18.07.2016   Přečteš za... Přečteš za 5 min.   komentáře 15 komentářů   

V poslední době s kolegy hodně diskutujeme o ideálních vojenských hodinkách. Jaké jsou nejlepší? Proč tomu tak je? Co je na hodinkách nejdůležitější? Názorů a pohledů je na celou problematiku více než dost, každý to vidí jinak. A protože se stále nemůžeme shodnout, zkusil jsem pár věcí sepsat a jednou pro vždy (alespoň za sebe) se rozhodnout. Jak to celé dopadlo? 

ht vs os

 

Bavíme se zde o dvou typech hodinek. Těm, kterým říkám Hi-Tech (HT) a jsou zastoupeny především značkami Garmin a Suunto. Pak tu máme OldSchool (OS) hodinky, kam samozřejmě patří legendy Luminox a Traser. Zcela záměrně pomíjím střední proud hodinek typu Casio G-Shock. Proč to? No, prostě proto...


Zkusil jsem najít ty nejdůležitější věci, které mě na hodinkách zajímají a které používám. A v každé této kapitole bude vítěz či poražený. Nebo to samozřejmě může skončit plichtou. Na konci uvidíme, kolik bodů jaký typ získá a kdo tedy celkově zvítězí.


1. Odečet času

Asi hlavním důvodem, proč si hodinky kupujeme, by stále měla být touha vědět kolik je hodin. Mrknout na hodinky a vědět, jaký mám čas. Někomu více vyhovují ručičky, někdo raději digitální zobrazení času. OS jsou zásadně ručičkové, tady není co řešit. HT oproti tomu nabízejí většinou obě možnosti. Můžete si na displej hodinek nastavit to, co chcete – digitál, ručičky, nebo cokoliv dalšího.


Druhým faktorem při odečtu času je odlesk. Zde mají mírně navrch OS hodinky, kterým tolik nevadí slunce a to, pod jakým úhlem se na hodinky díváte. HT s tímto mají díky své technologii problém. Kdo je tedy vítěz v této kategorii? I přes absenci digitálního času (nebo možná právě proto) to jsou oldschool.


HT 0 : OS 1


2. Použití v noci

Zde se není o čem bavit. I když se HT snaží sebevíce, tritiová technologie je pro odečet času ve tmě nepřekonatelná. Nic nemačkáte, nic nenasvěcujete, prostě mrknete a víte. Kdykoliv a v jakékoliv tmě. Vítěz je jasný, oldschool.


HT 0 : OS 2


3. Výdrž baterie

Zásadní věc pro delší akce. Zatímco HT vsází na dobíjecí baterii, která je pro chod všech funkcí asi nezbytná, OS má klasickou knoflíkovou baterii, která vydrží (i) několik let. U dražších modelů se navíc můžete setkat i s automatickým strojkem, kde baterii neřešíte vůbec (ale zase řešíte jiné nedostatky).


A i když pro drtivou většinu případů při běžném nošení je výdrž HT naprosto dostatečná a občasné nabíjení není nijak omezující, tak pro těch několik dlouhodobějších akcí to problém je. I když svým způsobem řešitelný (powerbanka, solární napájení). Ale kdo se s tím má tahat... Vítěz je sice těsný, ale je to oldschool.


HT 0 : OS 3


4. Odolnost

To co hodinky vydrží je zvláště pro vojáka zásadní. Jde jak o mechanickou odolnost, tak samozřejmě i o voděodolnost. OS hodinky si zde donedávna držely pevnou pozici, ale zvláště v poslední době udělaly HT hodinky v tomto směru velký pokrok. Safírové sklíčko je u obou typů už běžné, použité materiály pouzdra hodinek vydrží neskutečné věci. Voděodolnost je pro běžné smrtelníky naprosto dostatečná. Co se tedy odolnosti týče, nemáme vítěze ani poraženého a oba proudy získávají jeden bod.


HT 1 : OS 4


5. Pohodlí při nošení

Hodinky máte na ruce po větší část dne. Někteří je nosí i 24 hodin denně. Měly by tedy být natolik přívětivé na nošení, aby to bylo pohodlné. Ideální stav je, když o hodinkách na ruce vlastně ani nevíte. Největší roli zde hrají rozměry, hmotnost a kvalita pásku.


Pásek si jak u HT, tak i u OS můžete zvolit přesně takový, jaký vám vyhovuje. K mání je slušná nabídka. A i když jsou HT většinou větších rozměrů, tak to není omezující. Jsou totiž přes svou velikost poměrně lehké. I zde jsou tedy síly vyrovnány. Pohodlně a celodenně se dají nosit jak Hi-Tech, tak i oldschool hodinky. Remíza.


HT 2 : OS 5


6. Design

Tohle je hodně ošidná věc. Někomu se líbí to, jinému ono. Oba typy hodinek jsou pěkné, HT spíše civilněji zaměřené, většina OS má nekompromisní military design. Ale v obou táborech jsou vyjímky. Nebudeme to prodlužovat. Remíza.


HT 3 : OS 6


7. Cena

Další kategorie, která je dost individuální. Pro někoho je divné dát za hodinky více než dva tisíce, jinému nečiní problém si koupit hodinky za dvacet tisíc. HT jsou celkově asi dražší, oba hlavní zástupce této kategorie těžko seženete pod deset tisíc. OS se dají sehnat i za 6K, ale najdete modely přesahující hranici 25k.


Ani zde není jednoznačný vítěz. Musíme si přiznat, že oba tábory patří k těm dražším investicím. Dát za hodinky v průměru 10.000,- není pro každého. Ale tahle investice se vyplatí jak u HT, tak i u OS. Znovu remíza.


HT 4 : OS 7


8. Další funkce

Hodinky už nejsou jen o tom, aby ukazovaly čas. Je to vybavení, které vám poskytne mnohem více informací. Pokud se tedy bavíme o HT hodinkách. I OS modely toho umí více. Tedy více, datum... Jsou i OS chronografy, které umí stopovat čas. Ale upřímně, kdo z vás chronograf skutečně používá...?!


O jakých dalších funkcích se vlastně bavíme? Pojďme si říci ty základní, pro vojáka reálně využitelné. A za každou funkci dám bod hodinkám, které ji umožňují. Takže: datum, druhé časové pásmo, budík, odpočet, stopky, GPS a s tím spojené navigační funkce, výškoměr, sporttester, vibrační upozornění. Zcela suverénně a zcela nepřekvapivě je zde vítězem Hi-Tech v poměru 9:1.


HT 13 : OS 8


A vítězem se stává...

Vítěz je poměrně jasný. Čistě logicky jsou vhodnější Hi-Tech hodinky, které oproti oldschool hodinkám zvítězily v poměru 13 ku 8. Bravo, Hi-Tech modely hodinek zvítězily...
...jenže i když posledních několik měsíců z ruky svoje Fénixy3 nesundávám, musím se ptát: „Je tomu skutečně tak?".


Kromě přísně logického pohledu tu totiž máme ještě pocitovou záležitost. Co vám říká ten vnitřní hlas? Já slyším zcela jasně, jak mi našeptává: „Kašli na logiku, vem si ty zatracený oldschool hodinky, který ukazují jen čas. Ty moc dobře víš proč...".


A můžu vás ujistit, že tento hlas poslechnu. Že pokud půjdu do akce, na dlouhodobou patrolu či jiné „reálné military dobrodružství", bude moji levou ruku zdobit oldschool model hodinek, a na pravé budu mít Garmin ForeTrex 401.


Někdy je důležitější následovat hlas srdce...

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 27.08.2016 Čas: 17:53

lubor.zoo:

Ouu, vážně reálně používáte lunetu na druhé časové pásmo a jako stopky? Mám to na všech svých OS hodinkách, ale reálně to používat moc nejde...

Funkci budíku na hodinkách je naopak hodně prospěšná. Jste na patrole, máte hlídku od dvou do tří ráno. Vzbudíte se sám? Možná, ale spolehnout se na to nedá... Nebo máte u sebe mobil...? A pokud tam jsou navíc jen vibrace, je to hodně prospěšná funkce ;-)

Jinak to fakt berte jako zamyšlení a další pohled na věc. Myslím, že závěr je navíc vcelku jasný... ;-)

avatar
lubor.zoo Datum: 26.08.2016 Čas: 10:32

Tak u posledního bodu fakt nevim.. Mam OS - konkrétně Trasery a co tedy umí..
datum: ano
druhé časové pásmo: ano na lunetě
budík: ne (ale k čemu potřebuju na hodinkách vlastně budík?)
odpočet/stopky: ano - označím si konec lunetou, stopnu vteřinovkou (není to na milisekundy, ale k čemu?)
GPS a navigační funkce: určím podle hodinek sever (uznávám že suunta mě dovedou přímo na flek, ale i tak tahám klasickou gps - je to lepší, ale i os hodinky mi za pomoci mapy s navigací helpnou)
výškoměr: ne (mám GPSku nebo mapu a navíc k čemu potřebuju vejšku vlastně?:) )
sporttester: ne
vibrační upozornění: ne (nemají to ani moje HT hodinky)

mě to vyšlo HT 8: OS 5
ve výsledku to je 12 : 12 ale když u výdrže baterky dám za každý měsíc co vydrží bez nabití bod, tak to je celkem 12,25 pro HT a 48 pro OS... :D

avatar
Hans Gruper Datum: 07.08.2016 Čas: 01:53

4. Odolnost
S remízou nemohu souhlasit! U Traser P 6506 za skoro 17 litrů mi při bouracích pracech ulítla vteřinovka, spraveno v záruce. Podruhé dostaly zásah při fotbale a vteřinovka ukazuje mezi indexy, tedy nepřesně.
Teď je nosím ve volném čase a do práce jsem si pořídil "Madmeny" za trojku (digi) a ty jsou k neutahání, bourání, sekání dřeva, i práci se sbíječkou zažily. Nemá to na přesnost absolutně žádný vliv, standardně mi předbíhají o cca 8 vteřin měsíčně,

avatar
Mattauch Datum: 28.07.2016 Čas: 10:18

Osobně jsem začínal před 4 roky s hodinkami traser P 5900 - vybral jsem si je kvůli tritiu a přitom nízké ceně. Před půl rokem jsem je vyměnil za traser P 6506 a to z důvodu značného mechanického opotřebení těch původních a dobré nabídky na koupi nových.

Hodinky jsem začal používat kvůli službě v četě AZ u 72. mpr, kde jsem zjistil, že jako VRoj nejsem schopen bez hodinek fungovat. Zároveň jsem vyhodnotil že chci hodinky kde odečtu čas kdykoliv bez zbytečných pohybů - proto tritium. Postupně jsem si na ně zvykl natolik, že jsem je začal nosit i v civilu - stavební práce (vše od montáží klimatizací až po demoliční práce).

Hodinky jsou tedy nejvíce zatěžovány v mém civilním povolání. největší rozdíl jsem zaznamenal mezi minerálním a safírovým sklem, kde po půl roce na stavbách nemá safírové sklíčko jediný škrábanec. stejně tak titanové tělo hodinek si vede skvěle. typ P 5900 tuto zátěž příliš nezvládal. Jediný případ, kdy si snažím hodinyk sundavat je když pracuji s velkými bouracími kladivy, ale také už jsem na to párkrát zapoměl a nemělo to na hodinky vliv - došlo k mírnému zpoždění, ale po opětovném nastavení si hodinky dál drží přesnost.

Vysoce oceňuji jak jsou hodinky P 6506 lehké a přitom odolné. Tritiové značky jsou perfektně čitelné a to že je tritová kapsle i na sekundovce potěší.

Ve službě k nim nosím ještě garmin fortrex 401, kde mám neustále ukázané souřadnice v mgrs, takže jsem schopen kdykoliv odečíst čas a sou pozici, což se hodí pro komunikaci s nadřízeným stupněm. Tuto sestavu ještě doplňuji kompasem recta DP 6G - se kterým mám také výbornou zkušenost, k dokonalosti mu chybí jen to tritium :(, a fasovanou mapou v obalu. :D Zatím jsem neobjevil zařízení na které bych se mohl spolehnout stejně jako na tuto kombinaci a přitom jsem ho byl schopen použíat tak efektivně. A které bych si mohl finančně dovolit.

Za sebe tedy mohu doporučit OS hodinky :)

avatar
Alstratt Datum: 25.07.2016 Čas: 14:53

Opravim: Mozna se mylim GPS lokalizovat nejde protoze funguje pasivne a cili telefon, hodinky to jen prijimaji nikoliv odesilaji data. Moc si to uz nepamatuji.

avatar
Alstratt Datum: 25.07.2016 Čas: 14:40

No vsak ja to myslim to tritium pri koupi hodinek na cely zivot ze hodinky vas prezijou zatimco tritum ne a v dobe konfliktu, apokalypsy apod ty hodinky pote mohou nosit i vasi potomci ale to je jen takovy detail nedulezity dobre pro lidi co chteji hodinky na cely zivots tim ze je pak predaji treba i potomkovi proto tam mam napsano taky ze nejake kvalitni OS. Nevim jak ktere tritium asi ale nekde pisou ze vydrzi svitit neco pres deset let ale je mozne ze to vydrzi dele. Jelikoz slouzim u specialu jako odstrelovac tak to mam taky otestovano (vidim to na nekolik metru nebo i dal) sice mam vyssi generace NVG ale ty starsi generace NVG to tritium opravdu vidi dost a ne jen NVG ale i ti trenovani odstrelovaci , lovci, zvirata apod proto pisu ze se to da nastesti zakryt takze zadna katastrofa. Pri lezeni kde mate vyhrnuty rukav apod. prodavaji na hodinky krytky nebo se na to da potitko a je vyreseno. Jinak souhlasim dost prozradi zvuk a ne jen zvuk ale je vhodne koukat i na detaily ktere ale neni problem poresit proto pisu to co pisu neocernuji OS od toho pisu par + a - z vice. Jinak taky se mi nektere Luminoxy docela libi. Jinak HT si myslim ze se daji i vystopovat to jsou ty ruzne vymozenosti gps apod. Dobre kdyz se vam neco stane aspon maji neco ceho se chytnout k vystopovani ale v pripade ze se jim chcete ztratit tak zapnuta gps apod. vas muze prozradit kde se v lese nachazite priblizne takze vtakovem pripade je potom cloveku gps v hodinkach k nicemu uz kdyz ji nemuze zpouzivat. Jinak proti tritium nic nemam bezne na vylety ho taky nosim v podobe klicenky. Nemate zac a preji hezky den.

avatar
mart Datum: 25.07.2016 Čas: 12:32

gaunt2 & Alstratt
 
1. Díky za komentáře ;-)
 
2. No, udávaná životnost tritia je 25 let... I kdyby to byla polovina, pořád je to víc než dost. Tohle by mi taky vrásky nedělalo...
 
3. Tritiové osvětlení - To že to nejde vypnout si myslím vůbec nevadí (že to není asi technologicky možné je asi jasné). Pokud nechci, aby to bylo vidět, schovám to pod rukáv atd. V tomhle bych problém neviděl.
 
V poslední době se s otázkou "prozrazení" kvůli tritiovým hodinkám setkávám dost často, a musím říci, že je to pěkná blbost. Je potřeba brát problematiku jako celek, nevytrhávat jen jednu část.
 
Za prvé tedy budeme předpokládat, že protivník má také NVG nějaké generace...
 
Pominu také to, že pokud se přesouváte v noci v lese, tak první co vás prozradí je zvuk. A to na mnohem větší vzdálenost, než vás vůbec někdo může vidět...
 
Ale především - Když jdete na noční akci, tak máte nasazené nokťáky, to je asi bez debat. Taky máte nějaký druh IR přísvitu. Dost pravděpodobně si svítíte a zaměřujete pomoci DBALLu. Na sobě máte nějaký IR značkovat pro rozpoznání ISR prostředky. Máte na sobě GlintTapy. Upřímně, myslíte si, že tritiové osvětlení vašich hodinek je to, co vás prozradí?
 
To určitě ne...

avatar
Alstratt Datum: 25.07.2016 Čas: 04:35

Jen takove doplneni pro kutily apod co neresi moc cenu tak misto reminku si tam muzete primontovat Leatherman Tread.

avatar
Alstratt Datum: 25.07.2016 Čas: 04:25

Oboji ma sve + a - ta odolnost je treba uz kolikrat lepsi u HT pri strelbach apod. je vetsi riziko spis u OS ze se zastavi. Tritiove sviceni taky casem degraduje a uz nebude po nekolika letech svitit ale vliv na chod hodinek to nema. Mnohe tritove sviceni je videt v NVG jako rozsviceny vanocni stromecek cili pro spec.jednotky v noci rizikove pokud si to teda nezamaskuji coz civilovi muze byt jedno a plati i bez NVG pro trenovane vojaky zvirata apod ze jsou schopny na nekolik metru zachytit svitive hodinky s tritiem. Pokud na vylete nekde lezete s batohem na zadech nekde napr. po skalach tak je vhodnejsi mit hodinky zepredu na batohu kde na ne vidime protoze si je neznicime a neposkrabeme a pri sklouznuti nehrozi ze nekde zavadi a zlomi zapesti treba. Dalsi vyhoda u HT noseni na tom batohu je ze se mohou stale dokola dobijet mohou byt propojeny kabelem do power banky ulozene v batohu nebo pokud chceme setrit vahu tak malou solarni nabijecku na batohu. Nicemu nam to neprekazi a vazi to nakonec stejne nebo este mene nez kdyz si vememe OS s Foretrex 410 a tak muzeme dobijet i neco dalsiho co sebou mame. Fajn je na nekterych hodinkach i logaritmicke pravitko coz neni na skodu. Jinak se mi libi Garmin Tactix Bravo. Spoustu funkci z teh HT ani v akci nevyuzijujinak specialni jednotky, vojaci se obejdou i bez budiku a podobnych vymozenosti v hodinkach. u HT jinak po nekolika letech hrozi degradace elektronickych soucastek coz kvalitni OS by mely vydrzet mnohem dele let. Je toho opravdu hodne.

avatar
gaunt2 Datum: 24.07.2016 Čas: 22:07

mart: nevadí, že se to nedá vypnout?

avatar
mart Datum: 24.07.2016 Čas: 08:25

gaunt2:

Jasný. Chápu. Přesto tu stále je jeden obrovský rozdíl. Tritiové osvětlení. Tomu se opravdu nic nevyrovná a kdokoliv to kdy měl na ruce, tak vám to jistě potvrdí. To je silný argument pro investici do "oldschoolu".

avatar
gaunt2 Datum: 22.07.2016 Čas: 23:09

mart: Myslel jsem samozřejmě srovnání s těmi tzv. oldschooly. Radši si přibalím do batohu jedny náhradní Casia za zlomek ceny než spoléhat na nerozbitné safírové sklo. Pokud vám jde o styl, to rovnou můžete používat pozlacené samopaly.

avatar
R´n´R Datum: 22.07.2016 Čas: 23:09

Timex epedition double shock dobra volba za rozumnou cenu. Casia už nikdy.

avatar
mart Datum: 22.07.2016 Čas: 14:53

gaunt:
Tady bych si dovolil nesouhlasit. Pokud tím "to stejné" myslíte že ukáží čas, mají stopky budík a něco vydrží, pak ano.

Ale tady se bavíme o High-tech hodinkách, jejichž hlavním lákadlem je GPS a navigace. A to u Casií za tři stovky myslím nenajdete.

Nebo se bavíme o Oldschoolech, který zase lákají na tritiové osvětlení, a to rozhodně u hodinek za tři kila nenajdete. Stejně jako styl, které vojenské Luminoxy nebo Trasery nabízejí.

Jinými slovy, pro drtivou většinu uživatelů budou hodinky jako Casio G-shock nebo Timex Expedition ideální volbou. Tato úvaha je však o trochu něčem jiném ;-)

avatar
gaunt Datum: 20.07.2016 Čas: 15:14

Nejlevnější Casia za 300 Kč dokáží to stejné.

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava