Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Batohy

Recenze batohu Warrior X300: Městský elegán se toho nebojí

Datum přidání 30.08.2020   Rubrika rubrika: Batohy    komentáře 3 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Batohy a jejich výběr jsou takový vojenský evergreen. Prostě neustálá debata o tom který vzít, který je lepší... I když by se mohlo zdát, že je to „jen“ pytel na zádech, opak je pravdou. Různé jednotky, různé úkoly a rozdílné doby nasazení dávají vzniku více a více modelů, které pak slouží konkrétním uživatelům. Přesto je dobré mít nějaký základní, alespoň průměrný typ, který pokryje široké množství úkolů. Kdo chce vědět, jestli takový je aktuálně testovaný batoh, ať pokračuje ve čtení.

 Test batohu Warrior X300

Foto: Warrior X300 / SOLDATO Team

 

Hned na začátek prozradím, že se budeme bavit o kategorii větších patrolovacích batohů. Tedy takových, které budete mít na zádech při dlouhodobějším pobytu v přírodě. Co od takového batohu čekáme? Aby perfektně seděl na zádech, a to i v případě, kdy má voják na sobě další výstroj. Dále je potřeba, aby se do něj vešlo vše potřebné. A aby se uživatel rychle dostal k tomu, k čemu právě potřebuje. No, a aby něco vydržel. 


Recenze batohu Warrior X300

Foto: X300 je konfigurovaný do úzkých prostor / SOLDATO Team


Takový batoh nám k testu zapůjčil armyshop Armed. Batohů má tenhle prodejce v nabídce celou řadu. Chtěli si ale něco ověřit u jednoho konkrétního modelu. Na svém shopu k němu totiž píší: "...jeden z nejlepších batohů, které jsme kdy měli v nabídce. Navržený s pomocí příslušníků britských speciálních jednotek, X300 je velký, ale přitom lehký a odolný batoh."


Jak vypadá Warrior X300 

Foto: Takhle vypadal první pohled / SOLDATO Team


Warrior X300

... je batoh, o kterém se tu bavíme. A nám připadl úkol zjistit, jestli to je v případě tohoto batohu všechno pravda, a jestli si opravdu zaslouží vaši pozornost. Takže jsme si ho vzali do parády. Trocha taktiky, trocha běhání, nějaké to „rasování" v afgoši, měření, vážení... Prostě testování se vším, co k tomu patří...


Na začátek si připomeňme výrobce batohu, tedy britskou firmu Warrior Assault Systems. Její výrobky představují cenově dostupný průměr, standardní materiály a barvy. Firma má ucelený výstrojní program zahrnující opasky, sumky, vesty a právě batohy. V této oblasti Warrior nabízí malé jednodenní batohy či obaly na hydrovaky, malé „grab bagy" nazývané také někdy „assault packy" a nakonec velké batohy – zde právě X300, nebo větší batoh typu Bergen. Celkově dojem z výrobků a jejich zpracování není špatný, cena je přijatelná a dostupnost dobrá. Zřejmě právě tento mix dělá z tohoto vybavení častý cíl soukromých nákupů českých vojáků.


Jak se zabalit do mise

Foto: X300 jsme vzali i na "výlet"... / SOLDATO Team


První pohled

Fajn, takže tu máme velký batoh Warrior X300. Rozumná velikost (55L), tedy taková, která je už na spodní hranici patrolovacích batohů. Nicméně by měl být obecně vhodný pro 48 – 72h nasazení bez, nebo s limitovaným dozásobením. Velikostně vlastně téměř odpovídá staré známé TL60. To byl jeden z cílů, na který jsem se chtěl v testu zaměřit – možná náhrada či alternativa právě k tomuto batohu. Batoh je podle výrobce určen k nošení do různých prostředí, hlavně však do těch zastavěných – ulice, chodby, domy. Tomu odpovídá celý koncept batohu.


Jak správně nastavit vojenský batoh

Foto: Vypadá menší, než skutečně je / SOLDATO Team


Batoh hned při prvním pohledu upoutá absencí klasického víka. To tu prostě nenajdete. Namísto toho je zde velká horní kapsa na zip, která ukrývá horní vstup do hlavní části batohu. Další dominantou je masivní madlo v přední části, doplněné o druhé, identické, v zadní části batohu. Dohromady slouží k pohodlnější manipulaci s batohem.


Jak přenášet vojenský batoh

Foto: Přední rukojěť je nepřehlédnutelná / SOLDATO Team


Přední strana je tvořena velkou, mírně vystouplou kapsou, pokrytou MOLLE vazbou, doplněnou o systém stahování parašňůrou s brzdičkou. To celé je ještě překryté jakousí chlopní se dvěma poruhy uzavíratelnými trojzubcem. Tato část působí trochu chaoticky a přeplácaně, takže uvidíme, jaký je její skutečný přínos. Jde totiž o to, že se kapsa dá otevřít a skrze ní se dostanete do hlavní komory batohu. To je fajn. Jako poslední charakteristickou věc přední strany uvedu spodní sumku.


Oblíbený vojenský batoh

Foto: Přední strana vypadá trochu přeplácaně / SOLDATO Team


Na obou bocích jsou ve střední části boční kapsy, uzavíratelné zipem, které ještě pojišťuje boční stahovací pás. U kapes jsem takový skeptický – očividně do nich mnoho nedáte, i když zabírají téměř celou boční část batohu. Nejsou to ale kapsy jako u batohu typu Bergen, tedy objemné a prostorné zásobníky na nesený materiál. U X300 jsou to spíše úzké, členěné přihrádky na drobný a skladný materiál. Zřejmě to vychází z teorie výrobce, že je batoh určen do dynamických oblastí (boj ve městě) a tedy má být nabalen spíše do výšky než do šířky. Tady tedy zatím rozhodně nadšený nejsem. Na spodu batohu je malá skrytá kapsa na voděodolný potah, který je součástí dodávky.


Balení vojenského batohu

Foto: Kapsy jsou na první pohled takové zvláštní / SOLDATO Team


Takže, vnějšek batohu jsme si popsali a teď k tomu u batohu nejdůležitějšímu – záda, popruhy a bederák. Tady asi trochu přeskočím – byl jsem nadmíru spokojen. Jsem dlouhá léta uživatel různých batohů, ale tohle mi plně vyhovovalo. Nicméně postupně.


Jak správně nastavit zádový systém batohu

Foto: Zádovému systému není co vytknout / SOLDATO Team


Velikost zad je plně nastavitelná dle vaší postavy. Nutno říct, že i dost jednoduše. Rozepnete suchý zip, provlečete popruh, změníte velikost, provlečete popruh, zapnete suchý zip. Rychlovka. Doporučuji vyzkoušet a najít tu opravdu správnou variantu, vaše záda vám pak poděkují. Zevnitř navíc nesení batohu podporuje hliníková kostra vložená do umělohmotné desky. K celému systému se dá zevnitř dostat, a v případě nutnosti i vyjmout.


Dále je celá zadní část, tedy ta, kde dochází ke kontaktu s tělem, pokryta 3D síťovinou „Spacer". Zde si nalejme čistého vína – když budete šlapat 35km s 25kg (třeba na chrudimských výběrovkách), tak budete mít záda stejně zpocená. Od toho vás nic nezachrání. Spíš to beru jako nástroj rychlého sušení a zvýšeného pohodlí. Celkem tuto síťovinu hodnotím jako funkční. Síťovina není jen na zádech batohu, ale i na ramenních trácích. Ty mají klasické nastavitelné stahování u ramen/trapéz, hrudní popruh a celkové stažení batohu. Všude jsou suché zipy na přebytečnou popruhovinu, tzv. krotitelé popruhů.


Batoh bez bederního pásu

Foto: Bederák lze lehce sundat / SOLDATO Team


Bederák je posledním dílem skládačky zad batohu. Vcelku masivní kus je k batohu připojen jak popruhy, tak suchým zipem. Z vnitřní části je také pokryt 3D síťovinou a doplněn o protiskluzovou gumu. Ta zajišťuje to, že batoh i při běhu zůstává na svém místě a v kombinaci s utaženými popruhy nedovoluje batohu na zádech „cestovat". Z vnější strany má bederák opět pokrytí MOLLE kompatibilní vazbou na doplňkové sumky, Grimlocky apod. Celý ho pak uzavírá masivní plastová spona, stahovatelná z obou stran. Nespornou výhodou je, že je bederák plně odnímatelný.


Zádový systém batohu Warrior

Foto: Celkově vypadají záda dospěle / SOLDATO Team


Když se tak na batoh podíváte, uvědomíte si, že prostě evokuje vojenský batoh. Přispívá k tomu i fakt, že většina batohu je pošita MOLLE kompatibilní vazbou. Někdo to odmítá, ale osobně si už bez toho nedokáži vojenský batoh představit. Jasně, určitě to mírně zvyšuje hmotnost. Ale fakt, že si můžete na batoh kamkoliv připevnit cokoliv, to prostě přebíjí. O možnosti využít vazbu k doplnění maskování přírodním materiálem snad ani nemusím hovořit.


Jak maskovat batoh

Foto: MOLLE kam se podíváš / SOLDATO Team


Zipy na kapsách obou vstupů jsou masivní YKK které snesou i hrubé zacházení (kdo se nesnažil silou zapnout přeplněnou kapsu zipem, nechť hodí kamenem). Každý jezdec je zakončen smyčkou z parašňůry. V průběhu testu se mi asi dvě nebo tři rozvázaly. Jasně, je to blbost. Ale otravná. Takže překontrolovat a převázat...


Zapínání batohu zipem

Foto: Rozvázaný uzlík občas zazlobil / SOLDATO Team


O materiálu jsme se již trochu bavili, zde nemá Warrior zásadní problém. Tedy pokud chcete odolný kus výbavy. Cordura 1000D je prostě průměrným používáním nesmrtelná, což je nepopíratelná výhoda. Nevýhodou je naopak vyšší hmotnost materiálu jako celku.


Závěrem jako vždy pár TTD. Výška naloženého batohu je nějakých 75 cm, šířka 30 cm (+ asi deset cenťáků kapsy) a hloubka pak cca 35 cm. Hmotnost prázdného batohu je něco málo přes tři kila. Batoh lze mít v různých barevných provedeních. Konkrétně v Multicamu, A-tacs FG, OD Green a Coyote Tan. Posledně jmenovanou barvu jsme měli v testu.


Pohled na batoh Warrior X 300

Foto: X300 je poměrně kompaktní batoh / SOLDATO Team


Zkušenosti z používání

Při balení máte dvě možnosti, jak se do batohu dostat. Klasicky vrchním vstupem, nebo velkým a přehledným předním vstupem. Faktem je, že jsem při balení raději využíval horní vstup, ten přední pak sloužil především k přístupu k vybavení, které je ve spodní části batohu. Říkáte si správně, že díky velkému přednímu vstupu je odstraněn typický problém komínové konstrukce.


Jak zapínat batoh

Foto: Krycí léga zipu je opravdu krycí / SOLDATO Team


Balení z vrchní části je standardní. Prostě otevřete víko (které se odklápí směrem k přední části batohu) pomocí zipu. To jde snadno, jen jsem měl občas problém s nalezením jezdců zipu. Krycí chlopeň je poměrně velká a zip se pod ní snadno ztratí. Občas mě štvalo, že chlopeň zůstane jakoby vyhrnutá a nedělala svoji práci. To však většinou bylo v případě, kdy u zipu byla vyvedena hadička hydrovaku (vysvětlím níže) a nedocházelo tak k úplnému zavření vstupu. No, když tedy víko odklopíte, tak pak jen cpete dovnitř vše potřebné. Žádný problém. Takže se trochu více pobavíme o předním vstupu.


Komínová konstrukce batohu

Foto: Standardní pohled do komínu / SOLDATO Team


Ten je totiž trochu komplikovanější. Abyste se k němu vůbec dostali, musíte udělat minimálně tři kroky. Jako první rozepnete dvě přezky od předních popruhů. V pořádku. Poté rozepnete přední kapsu. Ta se mimochodem otvírá směrem nahoru. Takže pokud vám batoh stojí na zemi, vše, co v kapse máte, vám vypadne. Notabene když ta kapsa postrádá jakýkoliv úchytný systém. A to je trochu škoda. Protože hloubka a velikost kapsy si přímo říká o uložení nějakého materiálu, ke kterému chcete mít rychlý přístup. Jen kdyby tam trochu držely. Škoda. Takhle vám nezbyde nic jiného, než veškeré věci, které tu máte uložené, vytáhnout. Nebo samozřejmě použít vrchní vstup. Nebo prostě batoh položit na záda a nějak se s tím poprat...


Přední vstup u vojenských batohů

Foto: Dostat se do předního vstupu... / SOLDATO Team


Dalším krokem je otevřít (zipem) víko ze síťoviny, které kryje hlavní komoru. Poté jste konečně uvnitř a můžete se vesele v batohu přehrabovat a hledat to potřebné vybavení. Jo, není to moc praktické. Ale dá se s tím žít a jen si asi musíte vytvořit správný postup. Asi nejlepší je fakt mít batoh položený na zádech. Jasný, i to má svá negativa, zvlášť když fungujete v prostředí, které není úplně čisté. Takže vlastně vždy...


Jak správně balit batoh

Foto: ...vyžaduje několik kroků / SOLDATO Team


Při balení zjistíte ještě jednu věc. A to poměrně zásadní. I když má batoh uvnitř komoru hlubokou nějakých šedesát čísel, jedná se o batoh jednokomorový. Zapomeňte tedy na oddělení spacáku od zbytku věcí. Tady máte vše pohromadě. A jakmile třeba právě spacák ze spodku vytáhnete, zbytek nákladu se vám krásně sesype na dno. Osobně bych preferoval jiné řešení, ale znovu je to jen o návyku. Takhle je to prostě konstruované a někomu to jistě/možná bude i vyhovovat. No, a někomu ne.


Jednokomorový vojenský batoh

Foto: Pohled do hlavní a jediné komory batohu / SOLDATO Team


Vnitřek hlavní komory je jinak dost strohý, žádné kapsy tu nenajdete. Zato tu na jednom boku najdete dva pásy „jakobyvazby". Z poměrně jemného materiálu. A dost daleko od sebe. No, možná na přivázání nějakého vybavení ok. Na plnohodnotné připnutí vnitřního pouzdra to ale není.


Na druhé straně hlavní komory se nám ukrývá dlouhá tunelovitá kapsa. O jejím přesném využití nejspíš ví jen Warrior a jednotka, která to tam chtěla. Pravděpodobně to je určeno na náhradní hlaveň kulometu, možná na pruty antény nebo stanové tyčky. Je to hodně specifické a pro drtivou většinu uživatelů nevyužitelné. Každopádně jestli máte tento batoh, budu rád, když mi do komentářů pod recenzí napíšete, jak tuto kapsu využíváte.


Kam dát hydrovak do batohu

Foto: Hydrovak jsem nakonec do X300 taky dostal / SOLDATO Team


No, a máme tu poslední problém, který u hlavní komory vidím. Není kompatibilní s hydrovakem. Warrior prostě usoudil, že hydrovak se nosí na zádech a batoh na něm. A je to tak i vlastně správně. Přesto si myslím, že batoh tohoto typu by měl být na hydrovak uzpůsoben. Takže nezbývá nic jiného než zaimprovizovat. Jak?


No, buď si hydrovak jen vložíte co nejblíže k zádům a obskládáte ho další výbavou. Moc praktické to ale není. Druhou možností (a zde záleží na typu hydrovaku) je hydrovak vložit do kapsy kostry. Pokud máte ploché provedení a nenaplníte jej do plna, jde to překvapivě snadno. V obou případech ale budete mít problém s vyvedením hadice. Jedinou možností tak zůstává (pokud si samozřejmě nevytvoříte do zad batohu díru) vyvedení hadice přes víko tak, že mezeru pro hadici vytvoříte škvírou v zipu. Jinak to fakt nejde.


Batoh kompatibilní s hydrovakem

Foto: Jen hadici jsem musel vyvést zipem / SOLDATO Team


Ale pojďme dál. Kromě hlavní komory a přední kapsy tu máme i další možnosti, kam materiál uložit. Začneme od shora. Víko má velkou a prostornou kapsu přístupnou z venku. Velikost je dostatečná pro uložení i většího množství materiálu, chybí ale jakýkoliv systém administrace. I tato kapsa má tedy spíše využití pro objemnější a lehčí materiál, ke kterému se chcete rychle dostat. Goráčovka, poncho... Využíval jsem ji poměrně často.


Drobnosti zabalené do batohu

Foto: Vrchní kapsa ve víku je nadstandardně velká / SOLDATO Team


Ve víku je ještě jedna kapsa, tentokrát přístupná z vnitřku batohu. Standard, který je na většině batohů. Využití má, přístup k ní je dobrý. Tedy jak říkají vojáci - BZ.


Kam uložit drobnosti v batohu

Foto: Ta vnitřní ve víku je standardní / SOLDATO Team


V přední části je ještě další kapsa, tentokrát v dolní části batohu. Taková nenápadná, nízká a podlouhlá. A poměrně dost praktická. Super na uložení třeba dýmovniček, signálních světel a podobně. Prostě vybavení, které zase chcete oddělit od všeho ostatního a mít k němu rychlý přístup. Tahle kapsa se mi opravdu líbí.


Jak využít vojenský batoh

Foto: Spodní dlouhou kapsičku jsem využíval dost často / SOLDATO Team


No, a jsme konečně u bočních kapes. Ty, jak již bylo řečeno, zabírají v podstatě celý bok a jsou poměrně ploché. Mají netypický tvar, zapínané jsou zipem. Jakmile je otevřete, zjistíte, že je uvnitř každá trochu jiná.


Pravá kapsa má v sobě systém gumových popruhů, ve spodku se pak nachází jakási otevřená kapsička. Levá kapsa má ve spodní části tu stejnou otevřenou kapsu, nad ní se ale nachází ještě jedna, zapínaná na sucháč. A zatímco pravá kapsa má vnitřek víka nevyužitý, ta levá má víko pokryté dvěma dalšími kapsičkami. Ta spodní je zavíratelná na sucháč, horní – síťovaná – je otevřená. Celkově to vypadá, že k administraci různého drobného materiálu jsou boční kapsy ideální. Jaká je ale skutečnost?


Vojenské batohy

Foto: Také boční kapsy se nakonec ukázaly docela použitelné / SOLDATO Team


Kupodivu to není až tak hrozné a původní obavy byly trochu rozptýleny. Ano, kapsy jsou vcelku ploché a tak nejsou určeny na žádný objemnější materiál. Zvláště, když se naplněním hlavní komory ještě trochu „zmáčknou". Přesto na drobný materiál téměř ideální. A že ho u sebe voják má dost. To máte: parašňůru, zapalovač, čištění (to je na boty a na zbraň), svítilnu čelovou, svítilnu zbraňovou, náhradní zdroje, rychlé jídlo, pomalé jídlo, lžíci neboli bagr, vařič, ešus... Pokud si v tom uděláte systém, jste schopni tyto kapsy opravdu dobře využít a použít. Dokonce se mi i do spodní části vlezla Nalgenka ve tvaru US čutory. Super. Navíc je vnitřní materiál, na omak velmi jemný, vcelku odolný a zatím drží a nevykazuje žádné problémy.


Jaký batoh do armády?

Foto: Výhodou je jejich celorozepínací provedení / SOLDATO Team


Závěrem této pasáže se ještě vrátím k přední části batohu, té s tou šňůrou. Upřímně mě tam trochu štvala. Dělá to celé takové chaotické. Na druhou stranu jsem ji občas i využil. Dát si pod ni rychle třeba snugpak, když ze zastávky rychle pokračuji dál, je celkem fajn. A ještě jedno typicky vojenské využití má. Dá se pod ní připevnit blembák. To je věc, která se hodí, protože ne vždy máte přilbu na hlavě a ne vždy se vejde do batohu. Takže jsem tam tu šňůru nakonec nechal. Kdo chce, může ji vcelku jednoduše oddělat. A v případě potřeby zase vrátit. Aktuálně ještě přemýšlím o výměně za gumicuk.


Vojenská přilba

Foto: Uchycení přilby se zdá OK / SOLDATO Team


Po pečlivém zabalení se batoh dotvaruje pomocí kompresních popruhů. Dvou spodních, po dvou na každém boku a dvou předních. Tady není co vytknout a výsledkem je opravdu kompaktní tvar batohu. Vše funguje jak očekáváte. Popruhy jsou rozumně dlouhé, takže jak dolů, tak i na boky jste schopni pomocí nich upevnit další výbavu. Navíc jejich umístění vám dává jakouž takouž naději, že obsah batohu udržíte uvnitř i když vám prdne nějaký zip. Ne že by se to stalo, ale víte co... Pan Murphy nikdy nespí, a tohle je taková pojistka.


Jak správně nastavit bederní pás batohu

Foto: Boční popruhy dokáží kapsy zafixovat / SOLDATO Team


Než nahodím batoh na záda, zkusmo mrknu na přenášecí madla. Jak přední, tak hlavně zadní jsou umístěny dle očekávání a jejich nahmátnutí je dost intuitivní. Velikost v pořádku, není problém je vzít i v tlustých zimních rukavicích. Jejich černé zdrsnění je možná trochu demaskující, ale zase to není nic, z čeho bych bláznil... Aspoň se fakt dobře drží a nekloužou. Oblíbené boční chyty na batohu nejsou.


Jak nosit vojenský batoh

Foto: Dva úchyty musí stačit / SOLDATO Team


Vlez mi na záda...

Pořádnou zkoušku toho, jak batoh drží na zádech jsem dělal při přesunech na 15–20 km, s batohem naloženým na 25–30 kg. Střídal jsem chůzi a poklus, šel z kopce i do kopce. Zde se ukázalo několik věcí:

 

  • Batoh na zádech fakt dobře sedí, a hlavně se nehýbe. Prostě jsem ho utáhl na začátku a bylo vystaráno. Je možné, že u jiných barevných variant to tak být nemusí. Někde jsem zaslechl, že Multicamové provedení trochu prokluzuje, což může být dáno jinou strukturou probarvených popruhů. To ale nemohu potvrdit ani vyvrátit.
  • Komínová konstrukce, nahoře zúžená, dává prostor k rozhledu. Netlačí do krku, umožňuje pohyb hlavy a rozhled. A to i při nasazené přilbě. Tohle je poměrně zásadní věc a ušetří to dost síly.
  • Vnitřní prostor a boční stahovací popruhy dokáží materiál dobře zafixovat tak, aby se zbytečně nehýbal a nebral vám energii.

 


Trénink běhu s batohem

Foto: Při běhu sedí jak ulitý / SOLDATO Team


Celkově se tedy dá říci, že batoh je na zádech velmi příjemný a jeho nošení je naprosto bezproblémové. Bez vesty. A jak je to s nasazenou balistickou vestou a opaskem?


Český voják v Afghanistánu

Foto: Také s vestou se snáší velmi dobře / SOLDATO Team


Při tomto kombu se budete muset (zřejmě jako vždy při bojovém patrolování) zřeknout použití bederáku nebo střeleckého opasku. To není nic nového, ty systémy se prostě navzájem nekamarádí. Jak již bylo řečeno, bederák je plně oddělávací. Popřípadě se dá krásně obepnout okolo batohu tak, aby nepřekážel. Při nošení s vestou navíc opravdu zapomeňte na výhody 3D síťoviny – tady se prostě potit budete. Jinak ale díky tvaru zad, přesněji tvaru popruhů, je nošení s vestou bezproblémové. Ano, tak by se měl chovat vojenský batoh.


Jak střílet s batohem na zádech

Foto: Tohle je problém velkých batohů. X300 patří v tomto ohledu k těm lepším / SOLDATO Team


Při sundávání batohu si nemohu nevšimnout, že ramenní tráky nemají rychloodhoz. No, není to ideál a určitě bych je tam raději viděl. Je aspoň dobré, že na povolování tráků se dá vcelku dobře dosáhnout, a to i přes fakt, že tu chybí oblíbená povolovací tkanice.


Správné nastavení batohu

Foto: Povolení rameního tráu je v pohodě / SOLDATO Team


Otázka na konec...

...je poměrně jasná. Co batoh vydrží? A odpověď je jednoduchá. Hodně. Základní materiál je opravdu houževnatý a odolný. Zničit jej chce hodně času a hodně nešetrného používání. Šití je perfektní. Kvalita zipů a přezek taktéž.


Co nepřízeň počasí? Cajk. Takové ty běžné deštíky v pohodě odfiltruje Cordura. A pokud se budete delší dobu pohybovat ve fakt hnusným počasí, máte k dispozici pláštěnku. Ta je ukryta ve spodní samostatné kapse na zip. Je připevněna pomocí popruhu a karabiny a není ji co vytknout. Dobře poslouží i v prašném prostředí. Za tohle jsou určitě plusové body.


Pláštěnky na batoh

Foto: Pláštěnka zabalí v klidu cleý batoh / SOLDATO Team


Nevydrželo při testu něco? Ano. 3D síťovina. Na jednom křídle bederáku došlo při nějakém drsnějším kontaktu s něčím ostrým na opasku k její perforaci. Nic hrozného, tohle se prostě stává. Jinak je celková kvalita zpracování na nadstandardní úrovni a je vidět, že si to Warrior dokáže ohlídat. Tento batoh vás na holičkách nenechá.


Základní vybavení vojáka AČR

Foto: Jo, X300 je pěkný kus vybavení / SOLDATO Team


Co mě na batohu nakonec fakt dostalo? V podstatě neomezené úložiště – s nadsázkou. I když jsem měl batoh naplněný, stále jsem si do nějaké kapsy mohl něco přidat. Batoh byl v tomto směru nenasytný. Jen jsem pak v tom počtu kapes občas přemýšlel, co jsem si vlastně kam dal... Ne vážně, i když jsem byl ze začátku trochu skeptický, tento batoh si mě nakonec opravdu získal a jen nerad se s ním budu loučit.


Nejlepší vojenský batoh

Foto: Warrior X300 jsem si nakonec velmi oblíbil / SOLDATO Team


Verdikt

Středně velký batoh určený pro delší akce mimo základnu. Je odolný, kompkatní a dobře se nosí s vestou i bez ní. Za cenu 6299,- je to poměrně rozumná volba. I když je batoh jednokomorový, dva vstupy tento handicap trochu kompenzují. Problémem může být absence volného víka, které je v určitých případech limitující. Druhým problémem, který se ale dá vyřešit, je nekompatibilita s hydrovakem. Jinak je to batoh, který pojme vaši výbavu, dokáže ji ruzumně organizovat a díky dobrému zádovému systému vám dovolí ji přenášet na dlouhé vzdálenosti. Není divu, že je to jeden z nejoblíběnějších batohů českých vojáků. Po dlouhém testu už i my víme, že i přes pár svých neduhů je to dříč, který vám bude dlouho a dobře sloužit.

 

 

 

Líbí se nám:

+

Záda batohu a jeho fixace

+

Množství kapes

+

Rozumný poměr cena / výkon 

Nelíbí se nám:

-

Absence volného víka  

-

Jednokomorové provedení 

-

Nekompatibilita s hydrovakem 

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Zapůjčil:

Armed - Gear for Real

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 21.09.2020 Čas: 10:42

mýval:
Předně díky za pochvalu. Potěší to.

Co se týká hydrovaku, tak si úplně nejsem jistý tím, co píšete. Prvně jsem na webu Warrioru nic nenašel (hledal jsem tedy jen zběžně, takže to tam možná je - můžete poslat odkaz? ), druhak si nejsem jistý, ale prostým výpočtěm objemu válce mi tedy ta kapsa na tři litry fakt moc nevychází... Takže fakt nevím, ale myslím, že ta podlouhlá otevřená kapsa uvnitř fakt na hydrovak nebude...

avatar
mýval Datum: 07.09.2020 Čas: 11:43

Zdravím, pěkná recenze.
Ale:
Názor, že batoh není kompatibilní s hydratačními systémy, asi vychází z toho, že počítáte se systémy typu CamelBak nebo Platypus. Warriror Assault Systems nabízí vlastní třílitrový úzký měch, který se má přesně vejít do oné úzké vnitřní kapsy, se kterou jste si nevěděl rady.
Podle mých zkušeností s jinými batohy této firmy bych soudil, že nejspodnější kapsa na přední stěně je určena pro jednolitrovou láhev Nalgene s širokým hrdlem.

avatar
Jakukin Datum: 31.08.2020 Čas: 11:11

Super recenze. Mám od WAS už delší dobu Predatora a jsem s ním max spokojen.. Velikost, administrace, materiál. Je vidět, že batohy umí..

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava