Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Zdravotní vybavení

Recenze Tasmanian Tiger First Responder Move On: Tas záchranář

Datum přidání 10.05.2019   Rubrika rubrika: Zdravotní vybavení    komentáře 2 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Batohy obecně jsou vojáky využívány na různé činnosti. Jsou batohy vhodné k patrolování, jiné využitelné jako Grab Bagy či na denní nošení. V podstatě je využije kde kdo. Pak ale máme specialisty, kteří vyžadují něco jiného. Dost jiného. Asi největší skupinu z nich tvoří zdravotníci. Jejich požadavky se totiž vymykají všemu ostatnímu. Netrvalo dlouho a trh na to začal reagovat. Objevily se první batohy určené speciálně pro Combat Mediky. A právě batoh z této rodiny jsme měli v dlouhodobém testu. Jak moc se liší od normálních batohů? A jak vlastně reálně funguje?

Tasmanian Tiger First Responder Move On military review

Foto: Tasmanian Tiger First Responder Move On / SOLDATO team

 

I když od doby, kdy se objevily první „Medic Bag" uběhlo už hodně času, stále jich na trhu příliš není. Pokud už jej nějaký výrobce v portfoliu má, jedná se maximálně o jeden, dva modely. Někteří velcí výrobci jej nemají v nabídce vůbec. Není se co divit. Jedná se o velmi specifické vybavení. Jsou to většinou výrobně složité batohy. A tím pádem také dost drahé... 

 

Požadavek je však u nich vždy stejný. Dostatek místa na veškeré zdravotní vybavení, které musí být přehledně uspořádánáno, ideálně přesně podle požadavků svého majitele. Zároveň musí být maximálně odolný. A samozřejmě dobře nositelný. 

 

Medics bag Tasmanian Tiger

Foto: Zdravoťácký batoh v něm znalec pozná / SOLDATO team

 

Tasmánský tygr z Německa 

Jedním z výrobců, kteří zdravotnické batohy v nabídce mají, je firma Tasmanian Tiger. S tímto tradičním výrobcem (nyní už nejen) batohů, s ikonickým znakem Tasmánského vlka ve znaku, jste se již jistě potkali. Není to překvapivé. Batoh od Tasmana nosí dost vojáků, ty české nevyjímaje. Vznik firmy se datuje do roku 1980, batohy s názvem Tasmanian Tiger se ale začaly objevovat až počátkem milénia. Od té doby tato německá firma rozhodně nezahálí. Batohů má v nabídce opravdu dost. A (naštěstí) nezapomíná ani na ty zdravotnické. 

 

Těch má dokonce několik typů. Ten největší nám do testu zapůjčili pánové ze semilského Top-ArmyShopu. Tedy, oni jsou kluci už i v Olomouci. A vlastně všude, na webu... Nabídka přišla v ideální čas, batoh se tak mohl dostat na delší výlet do zahraničí. S čímž pánové z Top-ArmyShopu neměli problém. Aspoň je vidět, že věří tomu, co prodávají.

 

Ale zpět k testovanému batohu. Jedná se o model Tasmanin Tiger First Responder Move On. Trochu dlouhý název. Kdo se o zdravotní vybavení více zajímá, tak jistě ví, že pár měsíců po tom, co jsme od Top-ArmyShop obdrželi našeho tasmana, objevil se na trhu nástupce tohoto batohu. Stejného jména, jen s přídomkem Mk II. Batohy jsou téměř identické, i když je fakt, že nástupnický model pár vylepšení má. To nejviditelnější je laser vazba. Jinak nic zásadního. Pokud tedy první model uspěje, dost pravděpodobně bude dobrý i model Mk II. Důležité také je, že se dá na prvním modelu výrazně ušetřit...

 

Tasmanian Tiger in Action

Foto: První model má staré dobré moléčko / SOLDATO team

 

Nejdřív první zhodnocení

Na první pohled to vypadá jako batoh. Takový hranatý... Zjednodušeně řečeno, vypadá to jako dvě krabice připevněné na sobě a s popruhy. A vlastně ano, jedná se i o dva batohy. Pro zjednodušení je budeme nazývat „velký" a „malý". Spojené jsou pomocí zipu.

 

Molle vazba na batohu

Foto: Dvě krabice spojené zipem / SOLDATO team

 

Zvenčí si hned všímám množství MOLLE vazby. To je rozhodně dobře. Naskýtají se tak další možnosti pro uchycení zdravotního vybavení. Na spodní části ale MOLLE není. Naštěstí má velký batoh alespoň dva popruhy, a připnutí třeba malých nosítek tak nic nebrání. Jinak je zdravoťácký batoh od tasmana z venku designově velmi jednoduchý. Na malém i velkém batohu je zvrchu poměrně masivní madlo, na velkém v horní části ještě pár popruhů s trojzubcem. Na malém batohu je nebytný velcro pásek pro identifikační patche. A jinak vlastně nic. Ve stejném duchu se nese i zádový systém. Jednoduchost. Téměř celá záda jsou z 3D síťoviny, doplněné polstrovanými tráky. Nechybí ani prsák a bederák.

 

Jaký zádový systém batohu

Foto: Zádový systém velkého není špatný / SOLDATO team

 

Jak je z vnějšku medic bag jednoduchý, o to více je složitý uvnitř. Po rozepnutí velkého batohu se ukáže vnitřní část, která je všechno jiné, jen ne jednoduchá... Tedy myšleno v tom dobrém slova smyslu. Na první pohled je vidět, že tu každá část má svoji funkci. A zároveň nechybí možnost uživatelského přizpůsobení. Po chvilce zvykání si není problém se ve všem rychle zorientovat. To stejné platí i v malém batohu. Něco je pevně dané, s něčím si můžete pohrát. Na fotografiích je to krásně vidět.

 

Zdravotní batoh pro záchranáře

Foto: Vnitřní uspořádání velkého batohu / SOLDATO team

 

CLS vybavení

Foto: Vnitřní uspořádání malého batohu / SOLDATO team

 

Než přistoupíme ke zkušenostem z testu, sluší se ještě zmínit nějaké ty základní údaje. Batoh jako celek je vyrobený ze 700D Cordury. A to není vůbec špatná volba. Sázka na jistotu je u zipu. Bez YKK by to prostě nešlo.

 

Hmotnost je trochu těžké říci, protože je odvislá od vnitřního uspořádání. Ale zkusím to. Velký úplně prázdný váží 1,55 kg, malý má hmotnost 0,75 kg. No, a dohromady mají plně vybavené (myšleno vnitřní vybavení, ne zdravotní vybavení) nějakých 3,3 kilo. Tak aspoň víte, v jakém rozmezí se to pohybuje.

 

Rozměry. To je snadné. Velká „krabice" má na výšku 56 cm, široká je 31cm a hloubka je cca 19 cm. Malá je vysoká 46 cm a široká 28 cm. Na hloubku to vychází 9 cm. Spojení je v podstatě neměřitelné, takže oba dohromady mají hloubku 28 cm. Velikost pěkná a přijatelná. A při takové velikosti je celkový objem batohu 40 litrů. Nikde jsem ovšem nenašel rozdělení objemu velkého a malého batohu. Osobně to odhaduji na 30 ku 10.

 

Posledním parametrem pro výběr batohu je barva. Tohoto tasmana můžete sehnat v Multicamu a zelené olivové. Najít se ještě dá i khaki, která je trochu víc do hněda. Tu jsme měli v testu my.

 

Khaki barva

Foto: Khaki v provedení tasmana se do lesa hodí / SOLDATO team

 

A teď zkušenosti z používání

Co je pro každého zdravotníka asi to nejdůležitější? Už to bylo řečeno. Vnitřní uspořádání. Na to jsou tihle pánové hodně citliví a chtějí mít vše na svém místě. Pěkně na očích a v případě potřeby po ruce. Jen tak mohou svědomitě dělat svoji náročnou práci. TT jim to vcelku umožňuje. Rozepínám velký batoh. Jezdce zipu jsou velké, navíc opatřené kouskem parašňůry. Jejich uchopení je tak velmi snadné, problém není ani v rukavicích. Dvojcestný zip je v horní části těla batohu, tím dojde k rozdělení na dostatečně hluboký vnitřek a víko.

 

Uvnitř je k dispozici celkem šest různých přepážek. Dvě velké určené pro vodorovné přemostění. A dále dvě a dvě menší (18 a 14 cm), které lze využít jako vertikální příčky. Celý systém nabízí poměrně širokou variabilitu. Přesto si nemůžete příčky nastavit úplně podle sebe. Je tu několik limitujících faktorů.

 

Zdravotní vybavení CLS

Foto: Velký batoh pojme spoustu vybavení / SOLDATO team

 

Prvním jsou samozřejmě rozměry jednotlivých příček. Druhým limitem je fakt, že na bocích batohu jsou protikusy sucháče jen na dvou místech. Ty vám poměrně jasně říkají, kam se mají vodorovné příčky umístit. Stejné je to i na horní straně. Jedinou výjimkou tak zůstává spodek batohu, kde je mech po celé šířce, a samotné vodorovné nosníky, které jsou také celé pokryté mechem. Tohle řešení vám nabízí variabilitu ve dvou spodních zásuvkách. Posledním detailem je fakt, že se uvnitř batohu střídají jak háčky (na víku), tak mech (v hlavní části). Tím pádem nepřipevníte třeba kapsu na víko.

 

Každopádně vnitřní část je díky tomuto řešení velmi dobře využitelná, a to především na větší zdravotnické vybavení. Infuze, velké izraeláky, obvazy, steriluxy, stetoskop, dýchací vak... To vše zde najde své místo. Potěší detail v podobě čtyř popruhů, které lze využít jako jakési poklopy a udržet materiál v daných přihrádkách.

 

Zdravotní vybavení TCCC

Foto: Panel má také využití / SOLDATO team

 

Jdeme na víko. To se dá rozdělit na tři samostanté sektory. Spodní část je více než do tří čtvrtin pokryta odnímatelným panelem. Připevněn je, jak jinak, pomocí suchého zipu. Panel (rozměry 34x26 cm) je pokryt několika pásy 25 mm gumové pruženky (viz foto). Co na fotografii vidět není je to, že se pod těmito pásy skrývá 20 mm pás, rozdělený na mnohem menší části. Jestli tak využijete horní široké pole, nebo spodní úzké, je na vaší volbě. Respektive na vybavení, které potřebujete uložit. Namátkou vzduchovody, jehly, stříkačky, nějaké ty nástroje... Každý zdravoťák ví, co potřebuje.

 

CLS v akci

Foto: A to že jde oddělat je super / SOLDATO team

 

Nad odnímatelným panelem se nachází čtyři otevřené kapsy. Kapsy jsou vlastně na sobě, překrývají se. To není úplně šťastné řešení. Čím víc naplníte jednu, tím více „uzavíráte" další. Hodí se tak spíše na drobnější a plochý materiál. Typicky čtverce steriluxu, termofólie...

 

Celá plocha víka je podložena další kapsou. Ta je přístupná pomocí zipu, a to z obou boků, je průchozí. Jsou tu tři samostatné průchozí kapsy. Primárně jsou určené na dlahy. Celá tato velká kapsa (vstupní otvor má krásných 45 cm) se dá ale určitě využít i na jiný velký a plochý materiál. Velké chlopně, waterjel...

 

Zdravotní vybavení pro záchranáře

Foto: Na sucháčích drží pevně / SOLDATO team

 

Celkově nabízí velký batoh dostatek variability. A také místa pro uložení zdravotního vybavení. Tak nějak ale chybí možnost větší administrace a zdá se, že tento batoh je spíše určen pro vybavení, využívané až v pozdějších fázích ošetření.

 

Na prvotní ošetření je primárně určen malý batoh. Jeho základní vnitřní filozofie je velmi podobná velkému batohu. Po otevření se nám znovu batoh rozdělí na hlubší vnitřní část a víko. To je téměř identické jako u velkého batohu. I zde najdeme odnímatelný panel stejných rozměrů, horní pás s otevřenými kapsami, a vnitřní kapsu.

 

CLS v akci

Foto: Malý batoh je vcelku přehledný / SOLDATO team

 

Panel je také podobný svému bratříčkovi z velkého batohu, odlišnosti tu ale nějaké jsou. Identické jsou čtyři řady pruženky. Nad nimi jsou ale tři kolmo umístěné pevné pásy. Vše je doplněno o čtyři pružné paracordy s brzdou. Ty jsou vcelku užitečné a je možná škoda, že jich není více. Udělat si je ale není těžké... Jinak má panel podobné využití jako na velkém batohu . Slouží k uložení různého drobnějšího materiálu, který potřebujete mít na očích a ke kterému potřebujete rychlý přístup.

 

Velkou výhodou je, že jsou oba panely svou základnou identické, a je tak na vás, který z nich si dáte do velkého, a který do malého batohu. A samozřejmě to, že jsou odnímatelné, je také výhodou. Škoda jen absence nějakého madla pro lepší uchopení. Využít se ale dají díry, které jsou v každém rohu. Kus parašňůry a je to. Zlaté české ručičky a vojenská improvizace...

 

Zdravotní vybavení do armády

Foto: Oddělávací panel je samozřejmostí / SOLDATO team

 

Nad panelem se u víka malého batohu nachází už jen dvě kapsy. Ty jsou ale doplněné ještě o dva pásy pruženky. Znovu je tu využití pro drobnější ploché vybavení. To tu ale není příliš fixované, otvory jsou dost velké. Celkově není tato část příliš dobře propracovaná. Využití ale jistě i tak najde. Musí...

 

Stejně jako u velkého, i u malého batohu je poslední kapsou víka ta velká, vnitřní. Nyní ale přístupná už jen z jedné strany. Vnitřek je už ale stejný a znovu tu jsou tři otevřené kapsy. Pro co se tato část hodí jsme si již říkali.


Co je potřeba k ošetření raněného

Foto: Velká vnitřní kapsa je spíše na tenké vybavení / SOLDATO team

 

Největší rozdíl je tak u hlavní části malého batohu. Zde již není přihrádkový systém. Místo toho se tu nachází tři samostatné kapsy. Dvě průhledné a jedna menší, neprůhledná. Jen tak pro zajímavost, velké mají na výšku cca 17 cm, malá pak asi 11 cm. Všechny tři jsou uzavírané pomocí dvoucestného zipu s paracordem. A všechny tři jdou od batohu oddělit. Připevnění je již klasicky pomocí sucháče.

 

medics bag CLS

Foto: Malý batoh má uvnitř tři kapsySOLDATO team

 

Kapsy lze využít pro rozdělení zdravotního vybavení podobné chartakteristiky. Například do jedné si dáte věci potřebné pro zavedení žilní linky, do další vybavení pro zástavu krvácení nebo třeba vybavení pro zprůchodnění a udržení dýchání. Znovu je jen na vás, jakým způsobem k tomu přistoupíte. Je fajn, že jdou kapsy oddělit. Také se hodí, že je alespoň do dvou z nich vidět přes průhlednou fólii.

 

Mají ale hodně svých mínusů. Prvně, nemají madla. Ty by se pro lepší manipulaci určitě hodily. Dalším problémem je popis toho, co obsahují. Filozofie zdravotnického batohu by měla být taková, že kdokoliv se batohu ujme, musí hned vidět, kde je co uloženo. Nemá čas se v batohu přehrabovat a hledat tu kterou konkrétní věc. U dvou větčích kapes je to v pořádku. Průhledné víko, doplněné přihrádkou pro vložení popisku, je více než dostatečné řešení. U třetí kapsy je to ale špatné. Není ani průhledná, nemá ani žádný systém pro označení. A popisovat ji fixou je sice nouzové, ale ne moc dobré řešení.

 

First responder gear

Foto: Jejichž vnitřek není nic moc / SOLDATO team

 

Stejně tak není příliš dobře vyřešená vnitřní administrace kapes. Ta malá, když už do ní není vidět, tak pro jistotu nemá uvnitř vůbec nic... Ty velké sice mají dva pásky pruženky, ty jsou ale z větší části tak hustě prošité, že malé vzniklé otvory jsou více méně nepoužitelné. Ano, možná jako ampulárium. Ale pak už tam nedáte nic jiného... Suma sumárum, tohle je prostor na velké zlepšení. Ale znovu, při troše snahy se to použít dá. Jo, je to vcelku dobré. Ale mohlo by to být dokonalé...

 

Na rozdíl od velkého batohu má malý batoh ještě jednu kapsu z přední strany. Je uzavíraná zipem, hluboká 26 cm a velmi plochá. Teoreticky se dá využít na nějaký velký plochý materiál. Prakticky se ale ukázalo, že je téměř nevyužitelná. Tedy za předpokladu, že je vnitřek batohu fakt narvaný, doslova až k prasknutí. Pak se do této kapsy nic moc nevejde. Nanjevýš opravdu jen něco hodně tenkého.

 

Vojenské zdravotní batohy

Foto: Kapsa tu je, co do ní? / SOLDATO team

 

Když už jsme tedy u toho malého batohu, musíme přiznat ještě jednu kapsu. Ta je ale přístupná jen když je batoh oddělen od svého velkého bratříčka. Je to totiž zádová kapsa. Respektive je to kapsa tvořená síťovinou, která pokrývá záda malého batohu. Primárně je určená na schování nouzových ramenních tráků. Ale využití nakonec našla na jedno velké a neskladné zdravotní vybavení. Přesně tak, je to krční límec. Sice ještě kus přečuhuje, je to ale asi jediné místo, kam se vleze.

 

Krční límec pro TCCC

Foto: Zadní "kapsa" se využila na krční límec / SOLDATO team

 

Zkušenosti s nošením

Máme vybaveno, jdeme si říci, jak se batoh(y) nosí. Nejdříve jako celek, protože tak je to u TT primárně zamýšleno. Záda velkého batohu mají vše, co se na slušný batoh pro dobré nošení sluší. 3D síťovina pokrývá celá záda, stejně tak jsou jí polstrovány ramenní tráky. Ty jsou anatomicky tvarované, s možností nastavení v horní části. Jsou vybavené rychloodhozem pomocí trojzubcové přezky, což se vzhledem k určení batohu opravdu hodí. Máme tu i stavitelný prsák a oddělitelný bederák. To vše dohromady vytváří celek, který se opravdu dobře nosí. Vše to zevnitř jistí plastová kostra, která lze vyjmout. Díky tomu, že polstrování 3D síťovinou není nijak přehnané, je bezproblémové i nošení na balistice. A nebudeme si nic nalhávat, s tou to bude v reálu nošené asi vždy... Jako celek tedy bez problémů.

 

Jak přizpůsobit batoh na zádech

Foto: Na zádech sedí hezky / SOLDATO team

 

Pojďmě ale od sebe oba batohy oddělit. To jde rychle a poměrně snadno. Stačí ve spodní části nahmátnout jezdce zipu, který je důmyslně ukryt pod páskem jištěným sucháčem. Zip je po celém obvodu a rozepnutí zabere sotva pár vteřin. Trochu složitější je pak zpětné sepnutí obou batohů. Ale při troše šikovnosti se to dá zvládnout také velice rychle.

 

YKK zip

Foto: Oddělovací zip je kryt chlopní / SOLDATO team

 

Díky rozdělení se tak může malý batoh používat samostatně. A i samostatně nosit na zádech. Je ale velká škoda, že Tasmanian Tiger s touto variantou počítá jako s vysloveně nouzovou. Proč? Začnu ramenními tráky. Ty jsou tvořeny dvěma pruhy širokými 50 mm. Nejsou úplně rovné, ve spodní části je náznak jakéhosi tvarování. V horní části jsou chyceny napevno, ve spodní pak standardně na trojzubcovou rychloodpalovací přezku. To by ještě šlo, i když při plném zatížení (cca 20kg) už tráky narážely na své limity.

 

Military CLS in action

Foto: Plně zatížený malý batoh má až 20kg / SOLDATO team

 

Velkým problémem je však absence prsního popruhu. Při nošení na vestě mají popruhy tendenci sjíždět a díky absenci prsáku se jim to i dost daří. Celá věc zašla tak daleko, že si tester musel nechat na popruhy prsák přišít z jiného batohu. Jednoduchý odnímatelný prsák by tu jistě mohl už od výrobce být.

 

Našel by totiž jistě větší uplatnění, než bederák, který se na malém batohu nachází. Naprosto jednoduchý pás, který jde naštěstí oddělat. Vzhledem k velikosti batohu a „kvalitě" bederního pásu je v podstatě nevyužitelný, a jeho odděláním nic neztratíte.

 

Zelená taktika

Foto: A samostatně se dá i nosit / SOLDATO team

 

Samostatnou kapitolou malého batohu je zádový systém. On tu tedy vlastně žádný není. Zatímco velký batoh má vnitřní kostru a polstr, malý nic takového nemá. Jeho záda jsou tvořena jen cordurou. Je to ale špatně? Vlastně ne. Batoh budete stejně nosit na balistice a tam nemá sofistikovaný zádový systém smysl. Přesto si myslím, že borci od Tasmana mohli na zádech malého batohu trochu více zamakat. Ale chápu, proč to asi neudělali...

 

Nošení batohu

Foto: Masivním "uším" není co vytknout / SOLDATO team

 

Batoh tohoto typu budete pravděpodobně vozit i ve vozidle. A i jinak přenášet. Oba batohy jsou vybaveny na horní straně pěkně mohutnými a polstrovanými madly. Jsou pevná, poskytují příjemný úchop a není problém je chytit v rukavicích. Také ve spojení s karabinou, kterou pak celý batoh přicvaknete v autě, jsou v pohodě. Velký batoh má pak ještě jedno velké ucho, schované ve spodní kapse spolu s pláštěnkou.

 

Jaký batoh pro CLS?

Foto: A tasman se za ně dá hezky pověsit / SOLDATO team

 

Zdravotní nádobíčko potřebuje odolný obal

A v podobě MB TT FR MO (miluju zkratky...) ho jistě má. Batoh byl nošen více než půl roku takřka denně, ve velmi nehostinných podmínkách. A obstál se ctí. Zvolený materiál je totiž dost odolný proti opotřebení, ale zároveň si zachovává příjemnou hmotnost. Prach a voda se do jeho útrob dostávají jen s obtížemi, i tady materiál ukazuje svoji sílu. Pokud by jste se přeci jen ocitli v průtrži mračen, nebo v prachové bouři, má Tasman ještě jedno eso v rukávu. Tedy spíše v kapsičce. Je na spodní přední straně, chráněná zipem. Ukrývá se v ní pláštěnka, připnutá na gumičce. Tím pádem je odnímatelná. Krásně překryje oba batohy a ještě tak zvýší jejich odolnost proti nepříznivím vlivům. Jen škoda, že nemá jednu stranu z reflexní barvy.

 

Odolnost batohů

Foto: Pláštěnka se občas hodí / SOLDATO team

 

Přestože je základní materiál více než odolný, jedno místo se zničit podařilo. Při nošení s balistikou. A dost škaredě. Ptáte se jaké? Spodní zadní část malého batohu. Protrhla se tam síťovina, která tvoří kapsu na zádech. Problém? Ne. Tělo batohu poškozeno není a dovnitř se tak žádný bordel nedostane. Příčina? Ty jsou dvě. Batoh byl vcelku extrémně přetížen, naplněn až k prasknutí. Docházelo tak k velkému tření mezi hranou batohu a balistickou vestou. Druhým důvodem byl pravděpodobně vložený krční límec. Ten na spodku kapsy vytvořil ostrou hranu, a dílo bylo dokonáno. Samozřejmě pominu fakt, že ty záda jsou opravdu hodně jednoduchý...

 

Jak zničit batoh

Foto: Záda to pěkně odnesly. Ale batoh funguje dál / SOLDATO team

 

Obrovskou pochvalu zaslouží zipy YKK. Jak jsem před chvíli psal, byl (obzvláště malý) batoh opravdu hodně přeplňován. A zip to musel častokrát zapínat hodně na sílu. Přesto si s tím vždy poradil. A nezdradil. Tady se ukazuje, jak je důležité volit kvalitní komponenty.

 

YKK zips

Foto: Zipy YKK jsou fakt nej / SOLDATO team

 

Trochu jiný pohled

Pravidelní čtenáři našich recenzí teď jistě očekávali verdikt. Než k němu ale dojde, dovolím si malé zamyšlení. Koupí Medic Bag Tasmanian Tiger First Responder Move On (a máte rozklíčovanou tu zkratku výše...) získáváte vlastně dva batohy. Otázka je: „Není to zbytečné?". Obzvláště když jde koupit i samostatný Tasman velmi podobný tomu malému?

 

Je.

 

Není.

 

Záleží totiž na tom, jak batoh hodláte využívat. A co vše musíte tahat. Nechci úplně rozebírat, kolik zdravotního vybavení a pro kolik lidí bude batoh určen. Chci se na to spíše podívat z pohledu délky akce a osobního vybavení...

 

Výsadkáři před akcí

Foto: Tasman jde do rychlé akce / SOLDATO team

 

Protože na rychlé akce, kdy vylezete z vrtulníku přímo do baráku, a pak zpět, bude malý bágl pravděpodobně stačit. Ale problém nastává už při jednodeních akcích. O těch delších ani nemluvím. Zdravoťák / CLS si totiž také tahá nějaké další bojové vybavení, které prostě musí mít. Vodu, možná něco teplýho na noc, nějakou munici navíc...

 

Buď mu to vezme zbytek jednotky (což se dá, ale není to úplně optimální), nebo si to tahá vše sám (a v tom případě to musí někam uložit). A teď jde o to kam. V malém batohu už místo není. Něco se dá jistě navěsit na něj. Třeba sumky se zásobníky. Ale to také problém moc neřeší.

 

Kam se CLS vybavením?

Foto: Kam s dalším vybavením? / SOLDATO team

 

Takže buď má velký klasický patrolovací bágl, do kterého si ten malý zdravoťácký strčí. A pak když dojde k problému, musí ho vylovit. A nebo...

 

Jak kombinovat batohy

Foto: Jo, s patrolovacím batohem je (jakžtakž) kompatibilní / SOLDATO team

 

A nebo si vezme komplet Tasmana FR MO. Velký i malý. Už tušíte kam mířím? Jasně, do velkého si dá svoje vybavení. A určitě se tam vleze i nějaké to zdravotní. To primární zdravotní má pak v malém, který si nese na velkém, a v případě potřeby ho může kdykoliv rychle oddělit. Ideální kombo. Samozřejmě budu rád, pokud mi v diskuzi pod recenzí napíšete svůj pohled na tuto problematiku.

 

Tasmanian Tiger medic bag

Foto: Zdravotní batoh Tasmanian Tiger pomáhá zachraňovat životy / SOLDATO team

 

Verdikt

Zdravotnický batoh Tasmanian Tiger First Responder Move On poskytuje vlastně dva samostatné batohy, které jdou nosit společně, i každý zvlášť. A to za cenu 7.999,- není vůbec špatné. Zvláště když konkurenci aby člověk pohledal. Tasman tady tak trochu udává směr. Na svůj věk nabízí rozumnou možnost přizpůsobení, kterou každý zdravoťák jistě ocení. V tomto směru má však batoh určité rezervy, to je nutné přiznat. Zároveň se batoh dobře nosí. Alespoň ten velký. Malý nouzový má problém s absencí prsáku. Důležité však je, že se do batohů vejde všechno potřebné vybavení. A to jak zdravotní, tak i to osobní. To ušetří mnoho problémů. Zdravoťácký batoh od Tasmana rozhodně patří k vybavení, které vám může v akci zachránit i život. A když na to dojde, můžete se na něj plně spolehnout. Rozhodně nezklame a vaše zdravotní vybavení vždy bezpečně donese přesně tam, kam potřebujete.

 

 

Líbí se nám:

+

Variabilita vnitřku velkého batohu 

+

 Rozdělení na dva samostatné batohy

+

Odolnost zipů

Nelíbí se nám:

-

Vnitřní kapsy malého batohu

-

Absence prsáku malého batohu

-

 Ramenní tráky malého batohu 

 

 

 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

Zapůjčil:

 Dobrý armyshop pro vojáky

 

 

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

avatar
mart Datum: 14.05.2019 Čas: 18:03

McKubec:
Super. Díky za zhodnocení MkII.

avatar
McKubec Datum: 13.05.2019 Čas: 23:13

Mám tu novější verzi batohu a některé věci se skutečně změnily k lepšímu. Když to vezmu od zad, tak zádovej systém vypadá líp než u první varianty, polstrování je až dovrchu a je možnost do toho polstrování hodit hydrovak (i když asi ne nějakej obrovskej). Členění velkého batohu zůstalo zachováno stejně jako u původní verze. Co se ale změnilo je členění menšího batohu. Je tam teďka mnohem víc bungee cordu a pruženky jsou tak nějak víc logičtěji uspořádané. Kapsičky jsou nově všechny průhledné a je na nich velcro panel pro připevnění popisu (v základu jsou tam připevněné barevné nášivky, na které je možné popisy udělat fixou). Co se roztrhané síťoviny na zádech malého batohu týče, já mám límec X-collar hozenej ve velké ploché kapse uvnitř, vejde se tam naprosto v pohodě. Největší změny se dočkala asi přední strana malého batohu. Nově je tam pouzdro na nůžky, to funguje skvěle a celé zadní části dominuje laser-cut vazba. Je tam taky jedna velká plochá kapsa, ale kvůli laser-cut vazbě je děravá a její využití je tak dost sporné. K batohu jsem si dokoupil kapsu Rescue pouch, kterou používám jako pouzdro na léky a stříkačky, je uvnitř i celkem slušné ampulárko. Jinak koncepci batohu využívám jako dva batohy. Menší, vybaven na úrovni CLS a větší s dodatečným vybavením včetně léků a všeho co zdravoťák roty může potřebovat. Dohromady je to velký jak padák a na nesení dodatečnýho materiálu už fakt místo neni. Využitelnost tedy závisí na pojetí každého uživatele. Někdo to bude milovat, jiný nesnášet. A to je tak za mě všechno

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava