Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Outdoorové vybavení

Recenze jídel Adventure Food: Dehydrovaná strava pro vojáky? Proč ne...?!

Datum přidání 31.10.2019   Rubrika rubrika: Outdoorové vybavení    komentáře 0 komentářů   autor autor: SOLDATO team

Ačkoliv je to někdy k nevíře, voják je taky jen člověk. A jako takový musí jíst. Tedy alespoň občas. Má to však trochu složitější. Pokud se totiž bavíme o reálném nasazení, tak vojáci většinou jedí jen to, co si sami přinesou. A sami „uvaří“. Primárně se tedy u výběru jídla nedívají na to, jak to chutná, ale posuzují jiné aspekty. Jak je to těžké… Jak snadno to jde připravit… Prostě se na to zase dívají jinýma očima. Vojenskýma očima se nyní můžete společně s námi podívat na recenzi jednoho outdoorového jídla. Tedy vlastně jídel. Jdeme na to.

Adventure Food

Foto: Adventure Food / SOLDATO Team

 

Pokud se podíváme na současnou nabídku jídel vhodných do přírody, zjistíme, že se vlastně dají rozdělit na dvě základní skupiny. Jídlo sterilované a jídlo dehydrované. Osobně se na to ještě ale dívám jinak. Moje primární dělení je na jídlo outdoorové a jídlo bojové. Jak to myslím? Jde o rychlost a jednoduchost přípravy. Více jsem tuto problematiku popsal v článku na blogu s názvem "Jídlo není priorita, ale...", který doporučuji pročíst si před touto recenzí. Zjistíte, jaké možnosti vlastně jako vojáci máme.

 

Adventure Food vs. US MRE

Foto: Dehydrovaná nebo sterilovaná? Výhody i nevýhodoy jsou jasné / SOLDATO Team

 

Závěr článku je jasný. Musíte si stanovit priority. Na jak dlouho a kolik jídla potřebujete? Budete mít možnost si vařit? Budete se muset rychle přemístit v případě napadení? Budete mít čas jíst? Otázek je mnoho. Podle odpovědí si pak vybíráte skladbu jídla. Je to vždy jen na vás, co si zvolíte. Podle toho pak budete najedení. Nebo hladoví...

 

Adventure Food in action

Foto: Vždycky je lepší být najedený... / SOLDATO Team

 

Novinka u nás

I když dávám přednost sterilovanému jídlu, plně uznávám i dehydrovanou stravu. Má totiž své nesporné výhody. Tou hlavní je samozřejmě nízká hmotnost balení. Dehydrovaná jídla mají ale i své nevýhody. K přípravě je nutná voda. Horká voda. Ta se ale v akci shání těžko. Přesto si jako voják dokáži představit situace, kdy se dehydrovaná strava prostě může hodit. Navíc je dobré zkoušet stále něco nového a hledat různé alternativy k již vyzkoušenému jídlu.

 

Takže když se mi ozval zástupce nové značky outdoorového jídla na českém trhu, byl jsem rád, že můžu ochutnat nová jídla. Jmenují se Adventure Food. U nás zatím poměrně neznámé produkty vyrábí holandská společnost, za kterou stojí nizozemský horolezec a dobrodruh Hans van der Meulen. Za tvorbou jídla a jeho nutriční hodnotou (a chutí) tak stojí člověk, který má více než osobní zkušenost se stravováním v drsných podmínkách.

 

Druhy jídla u Adventure Food

Foto: Skladba jídla je solidní / SOLDATO Team

 

„Jestli se toto jídlo hodí pro horolezce a jiné drsňáky, proč by se nehodilo pro vojáky?" Proběhlo mi hlavou. A s testováním jsem souhlasil. Jen jsem nevěděl, co si z celkem bohaté nabídky jídel (celkem nějakých dvaadvacet druhů) vybrat. Naštěstí pomohli naši věrní čtenáři na facebooku, a dohromady jsme dali sadu šesti jídel. Dvě snídaně a čtyři hlavní jídla.

 

Druhou otázkou bylo, jak tento test pojmout. Přeci jen testovat jídlo je trochu něco jiného, než třeba testovat boty či batoh. Takže jsem se rozhodl, že tu nebudu vypisovat a měřit různé výživové hodnoty. Ani složení jídel. To si vše můžete dohledat na webu prodejce. Rozhodl jsem se zaměřit na praktické věci, které jsou spojeny se stravováním v přírodě. Ale trochu popsat chuť jídel si samozřejmě ke konci také neodpustím. I když je hodně individuální a to, co chutná mě nebo kolegům, nemusí chutnat našim čtenářům...

 

Jaké jídlo vybrat do přírody

Foto: Nakonec jsme vybrali těchto šest / SOLDATO Team

Zkušenosti z používání požívání

Jaká konkrétní jídla jsme vybrali, vidíte na fotografii výše. Co už z fotografie poznat není? Pocit z balení jednotlivých jídel. Když vezmete jednotlivé balení do ruky, cítíte, že téměř nic necítíte... Hmotnost jednotlivých balíčků je opravdu zanedbatelná. Pohybuje se od 100g (u míchaných vajec) po 152g (v podobě boloňských těstovin). Dle výrobce. Ve všech případech je to pohodová hmotnost, které vás ani v případě nesení většího množství jídla (samozřejmě bez vody...) nějak brutálně nezatíží. Zde se výhoda dehydratace jasně ukazuje.

 

Kolik váží Adventure Food

Foto: Jedna z výhod dehydratace je hmotnost / SOLDATO Team

 

A i přes poměrně velké rozměry jednoho balíčku 22x18 centimetrů, není s uskladněním v batohu žádný problém. Balení jde přeložit na půl, vydrží i větší mačkání, které obsahu uvnitř nejspíš příliš neubližuje. Mimochodem, balení to není vakuované, přesto vzduchu uvnitř příliš není. Je to akorát tak na to, aby obsah uvnitř moc nelítal.

 

Jak je velké Adventure Food

Foto: Se skladností není problém / SOLDATO Team

 

Samotný materiál obalu je na dotek příjemný, poměrně odolný. A to jak proti mechanickým vlivům, tak i proti vodě. To je obzvláště důležité. Určitě nechcete, aby se vám dovnitř sáčku dostala vlhkost. Ta by samozřejmě dehydrovanou stravu uvnitř okamžitě (nebo časem) znehodnotila.

 

Při bližším průzkumu sáčku si všímám dvou detailů. Prvním jsou „nářezy" v horní části. Člověk hned ví, kde sáček otevřít, a nepotřebuje k tomu nůž či jiný nástroj. Druhým detailem je skládaná spodní část. Díky tomuto řešení není problém sáček postavit. Jak je to účinné (nebo neúčinné) se uvidí až při samotné přípravě jídla.

 

Adventure Food jídlo

Foto: Design balení je nepřehlédnutelný / SOLDATO Team

 

Vzhled sáčku je nepřehlédnutelný a svým designem snadno identifikovatelný. Světle zelenou barvu doplňují hnědo-bílé popisy a vysvětlivky. To důležité je na druhé straně. Návod k přípravě, obrázkový. Takže je snadné ho pochopit i pro nás... A kromě návodu tu máme i rysku pro zalití vodou. Protože jestli jsem to ještě neříkal, tak toto jídlo se připravuje přímo v obalu. OK, jdeme si nějaké to jídlo ukuchtit...

 

o je potřeba k přípravě Adventure Food

Foto: S takovým servisem je to snadné...  / SOLDATO Team

 

Outdoor vs. Battle

Zde jsem chtěl podrobněji rozebrat rozdíl v přípravě jídla v "pohodovém" outdoorovém prostředí a v bojových podmínkách. Ale vše už vlastně bylo řečeno. Dehydrované jídlo si prostě na reálné vojenské patrole nepřipravíte. Nebo jen obtížně. Ale všude tam, kde si můžete připravit horkou vodu (dobře, občas to jde i na té patrole...), vám dehydrovaná strava může přijít vhod.

 

Outdoorové jídlo

Foto: ...ale i takhle se to dá / SOLDATO Team

 

Jak na to

Jako první se musíte do sáčku dostat. To jde díky již zmíněným výřezům v horní části obalu velmi snadno. Trhnutí obalu je jisté, dá se provést jen z jedné strany. Ani jednou se mi nestalo, že bych obal otevřel nějak nepatřičně. Po otevření si hned všímám rychlozapínacího systému. Co s ním si řekneme až za chvíli.

 

Jak rozdělat Adventure Food

Foto: K rozdělání stačí ruce / SOLDATO Team

 

Teď podle návodu musím udělat jednu věc. Vytáhnout absorbér vzduchu. Samozřejmě jsem to hned napoprvé zapomněl. Dobrá zpráva tedy je, že i když tam absorbér zapomenete, zalijete a pak jej najdete až na lžíci, až tak moc se nestane. Jíst ho ale asi není úplně dobrý nápad...

 

Příprava jídla Adventure Food

Foto: A není s tím žádný problém / SOLDATO Team

 

No, dobře, přiznám se, že jsem tam absorbér zapomněl i podruhé... Ale pak už jsem si to fakt hlídal. Tedy až na jeden případ... No nic. Problém je, že tam ten sáček prostě není na první pohled vidět. Ve směsi jídla jej musíte dost hledat. Ale je to jen o návyku. Těžko říci, jestli by to šlo vyřešit jinak.

 

Návod k použití Adventure Food

Foto: Tak kdepak jsi...?  / SOLDATO Team

 

Jakmile tedy máte sáček absorbéru venku, můžete obsah uvnitř zalít vodou. Vařící (horkou) vodou. Kolik ji tam ale dát? Adventure Food se naštěstí vyvaruje takových návodů, jako třeba „...a obsah zalijte 375 ml horké vody." Místo toho dal na zadní stranu obalu rysku se stupnicí 0 - 20. A u každého jídla je na stupnici zvýrazněno kam až vodu nalít. Zároveň je toto číslo zobrazeno i v obrázkovém návodu. Tedy až na jeden případ. U míchaných vajec (na jiných balení je vše v pořádku) to jaksi chybí... No, očividně jde o tiskovou chybu... To nám potvrdil i český zástupce. S dovětkem: „Jste první, kdo si toho všiml v celé EU...". Jo, detailů to my si všímáme. Každopádně voda tam jde nalít i bez rysky, ne že ne...

 

Absorbér vzduchu v jídle

Foto: Á, tady je...  / SOLDATO Team

 

Nalití vody do otevřeného sáčku totiž není žádný problém. Jde to dobře. I když doporučuji mít sáček kvůli opaření položený na zemi. Teď plně oceňuji spodní konstrukci obalu, který se dá dole roztáhnout (je to mimochodem i v návodu). Ale i v ruce se to dá udržet. Problém je jinde.

 

Příprava Adventure Food s vodou

Foto: Hezky zalijeme / SOLDATO Team

 

Ten problém (tedy problémek) je obsah vody. Ryska je sice super nápad, ale je z venkovní strany. Uvnitř není. A jak správně tušíte, obal je neprůhledný. Takže obsah vody nalévám tak nějak přibližně. Dá se to podle venkovní rysky odhadnout. Pokud třeba dáte o trochu více, zase se nic moc nestane. Dávat méně bych ale nedoporučoval. Přeci jen jde o dehydrovanou stravu a ta vodu prostě potřebuje.

 

Kolik vody se leje do Adventure Food

Foto: Neprůhledné a bílé stěny...  / SOLDATO Team

 

Máme nalitou vodu, mrknu na návod co dál. Jasně, zamíchat. Super, to je snadné. Jen musím se svým zkráceným vojenským bagrem strčit do sáčku i část ruky. Jinak se až na dno nedostanu. Asi by to chtělo delší lžíci...

 

Jak si nachystat jídlo v přírodě

Foto: Ještě zamíchat... / SOLDATO Team

 

Po důkladném promíchání sáček zazipuji. Tady ke slovu přichází výše zmíněný rychlozapínací systém, známý třeba ze svačinových sáčků. Funguje bez závad. Po zavření se s balením dá v pohodě manipulovat, přenést na jiné místo. Ale na nějaké dovádění a přenášení v batohu to určitě není. Při sebemenším tlaku na obal se rychlozapínací systém povolí a jídlo exploduje do svého okolí. I když ono hrozí vylití vody ze sáčku jen v prvních pár minutách. Protože suchá směs absorbuje vodu doslova jak houba po dešti. Takže i když třeba sáček neopatrně převrhnete (a on není úplně zavřený), jídlo je už většinou v pevnějším skupenství a drží se na dně sáčku. Trochu záleží i na typu jídla. Jestli ale nemáte na přípravu dost času, nebo víte, že budete muset měnit pozici, raději se do přípravy nepouštějte.

 

Zipování jídla...

Foto: Zazipovat... / SOLDATO Team

 

Počítáme čas. Ten je také v obrazovém návodu zvýrazněn. V drtivé většině případů se jedná o 8 minut, u některých jídel si ale počkáte minut deset. Přesto doporučuji u všech jídel klidně vydržet těch deset minut, protože se tím zaručí správné změknutí všech ingrediencí.

 

Ne že by tedy osm minut nestačilo. Pokud spěcháte, dá se to sníst. Ale faktem je, že jsem občas na mírně tvrdší kousek narazil. Hodně také záleží na venkovních podmínkách. Pokud je fakt zima, je lepší znovu počkat alespoň těch 10 minut.

 

Kolik času je potřeba k přípravě jídla

Foto: A počkat předepsaný čas / SOLDATO Team

 

Mimochodem, po zalití vodou se okamžitě kolem rozlije velmi příjemná vůně připravovaného jídla. To samozřejmě může mít za následek, že se k vám začne stahovat hladový nepřítel. A to asi moc nechcete... Je tak třeba si pohlídat směr větru a vědět, v jaké taktické situaci se zrovna nacházíte. Popřípadě to využít jako past...

 

Jak se jí Adventure Food

Foto: Ta výška sáčku je trochu omezující / SOLDATO Team

 

Tak jo, uběhlo deset minut, jdeme tu dobrotu otevřít. Otevřu uzávěr a koukám dovnitř. Jídlo vypadá a voní fakt dobře. Mám dvě možnosti. Můžu si jej vyklopit do ešáku. Ale většinou jím přímo z obalu. Proč si špinit ešák, že? Takže se do toho pustím. Z počátku super, ale jak víc a víc jím, tak se zase mám problém dostat až na dno. Při míchání mě to až tak nevadilo. Ale teď? Přeci tam to jídlo nenechám... Takže zase ruka dovnitř... Jo, a taky už chápu, proč Adventure Food na svém webu prodává sadu dlouhých lžící...

 

Přitom řešení by bylo mnohem jednoduší. Udělat dva výřezy v polovině sáčku. Jakmile byste potřebovali, stačilo by odtrhnout horní část sáčku a k jídlu na dně byste se v pohodě dostali. Třeba US MRE to tak mají... I tak jsem se ale vždy ke všemu jídlu probojoval. Proč?

 

Outdoorové jídlo

Foto: Přitom řešení je tak snadné / SOLDATO Team

 

To je snadné. Prostě proto, že Adventure Food je chuťově opravdu výborné. Až mě to překvapilo. Vlastně jsem nenarazil na jídlo, které by mě nechutnalo. A stejně tak i kolegům, kteří se mnou jídlo zkoušeli.

 

Jenže my jsme zvyklí na různé blafy. Proto jsme jídlo nechali otestovat i jednoho našeho čtenáře, respektive čtenářku. Zde je její krátké shrnutí zkušeností s Adventure Food:

 

„Jídlo je velice chutné a to všechny druhy, které jsem zkoušela a měla k dispozici. Neměla jsem problém na tomhle vydržet delší dobu, aniž bych měla pocit, že budu raději o hladu. Měla jsem občas problémy dojíst, je toho opravdu dost. Já se mohla podělit ještě s dalšími členy na HQ. V kaši mě překvapily kousky opravdového ovoce. Je vidět, že si dávají záležet na chuti i surovinách. Líbí se mi výběr i s vegetarianských a vegan variant."

 

Jak vypadá jídlo Adventure Food

Foto: Chutná to opravdu skvěle / SOLDATO Team

 

Jak je vidět, jídlo nechutná jen nám, ale i ostatním. Chuť jídla tedy jednoznačně patří k největším pozitivům Adventure Food. To se u jídla opravdu cení.

 

 Chicken Curry Adventure Food

Foto: A je toho i hodně / SOLDATO Team

 

Například Těstoviny Bolognese byly chuťově opravdu výborné. Těstoviny správně měkké, omáčka tak akorát. Osobně bych uvítal ještě více masa, ale i tak šlo o super oběd. Stejně tak všechna ostatní obědová jídla byla chuťově dobrá. A i když se jedná o trochu exotické názvy (jako kdo z vás ví co to je Sate Babi...), tak jsem byl se vším maximálně spokojený.

 

 Adventure Food

Foto: Skutečné jídlo...? / SOLDATO Team

 

Co mě hodně zajímalo, tak byly snídaně. Protože každý ví, že pořádná snídaně je základem dobrého dne. K dispozici jsem měl Expediční snídani a Míchaná vajíčka. Expediční snídaně je vlastně ovesná kaše. A vůbec ne špatná. Ovesných kaší je na trhu celá řada a je to jídlo, které si vojáci s oblibou kupují. Snídaně od AF je na žebříčku rozhodně v první polovině. Chutné a výživné jídlo, které po ránu dodá tu správnou energii. Opravdu není co vytknout.

 

 Míchaná vajíčka do přírody

Foto: Jako ne všechno vypadá tak dobře... / SOLDATO Team

 

Co míchaná vajíčka? Na ně jsem byl opravdu hodně zvědavý. Ale tady se přehnané očekávání nenaplnilo. Ne, není to špatné jídlo. Jen bych to asi nenazýval míchanými vajíčky. Jedná se spíše o vaječný, nebo ještě lépe o bramborový salát. S vejci. Takže tady mírné zklamání. Ale chuť vajíček tam byla a při troše fantazie jsem si navodil klidné nedělní ráno s vajíčky a kávou.

 

Jak jsem již zmínil, na všechna jídla je k přípravě nutná horká voda. Ale pak jsem si na webu Adventure Food všiml, že je v nabídce i snídaně, která se připravuje ve studené vodě. „To je přesně to, co potřebuji" blesklo mi hlavou. Rychlý mail, dva dny čekání a už jsem měl křupavé müsli doma. A řeknu vám...

 

Ideální jídlo do přírody

Foto: Pohled na sušené müsli / SOLDATO Team

 

Bylo to překvapení. Vše je jako v případě ostatních jídel, jen tam prostě lijete studenou vodu. O dost méně. A o dost méně času strávíte čekáním. Výsledkem je opravdu křupavé müsli zalité mlékem. Teda to mléko je takové všelijaké... Nicméně při hromadné ochutnávce to všem testerům chutnalo. Někteří dokonce prohlásili: „Obyčejný müsli s mlíkem. Co na tom má být zvláštního?" Takže super. A jako rychlá, lehká a vcelku vydatná snídaně můžu tuto kombinaci vřele doporučit.

 

Müsli s mlékem

Foto: Se studenou vodou super / SOLDATO Team

 

Závěrem zmíním ještě jednu skutečnost. Tou je množství jídla. Z jednoho balíčku se jeden člověk opravdu nají dosyta. Při troše dobré vůle se z balíku nají i dva. Jako nebudou úplně nasyceni, ale v akci není dobré se přejídat, takže cajk.

 

Hmotnost Adventure Food

Foto: Půl kila jídla / SOLDATO Team

 

Když jsem na to šel trochu „vědecky", tak mi vyšlo tohle. Samotná směs má se sáčkem hmotnost 174 gramů. Po nalití vody a nabobtnání jídla se na váze ukázal údaj 562 gramů. Vody jsem nalil dle návodu po rysku 10, tedy nějakých 4OO ml. Plus mínus... Takže jo, tak nějak to odpovídá. A je vidět rozdíl mezi dehydrovanou a sterilovanou stravou. Co ušetřím na hmotnosti jídla, to musím dohnat na hmotnosti vody.

 

Adventure Food pro vojáky

Foto: Jako voják si Adventure Food občas rád dám / SOLDATO Team

 

Verdikt

Outdoorová dehydrovaná strava Adventure Food je určena do extrémních podmínek, využití ale najde kdekoliv, kde je potřeba dobré a výživné jídlo. A kde je horká voda. Průměrnou cenou kolem 150 kč za hlavní jídlo, a 120 kč za snídani se dostáváme na cenu, za kterou si dáte jídlo v restauraci. Za balenou stravu to není málo. Za ty peníze získáte ale hodně. Nízká hmotnost jednotlivých balení mi umožní nést dostatek jídla, což se v určitých situacích hodí. Chuťově není co řešit, stejně tak pestrost jídel je dostatečná. A po vcelku rychlé a snadné přípravě, je toho fakt hodně. Ano, je to outdoorové dehydrované jídlo, které bych si do akce asi nevzal. Pokud bych ale věděl, že budu mít k dispozici horkou vodu, neváhal bych. Adventure Food má všem outdoorovým nadšencům rozhodně co nabídnout. A jako voják si ho občas rád dám také.

 

 

Líbí se nám:

+

Chuť jídla

+

Množství v jednom balení

+

Nízká hmotnost

Nelíbí se nám:

-

Lovení absorbéru vzduchu

-

Výška balení 

 

Hodnocení SOLDATO teamu a Armádních novin

metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin   metál Armádních novin metál Armádních novin

 

 

Jak a proč testujeme?

 

SOLDATO Team a Armádní noviny tento produkt doporučují

 

Šarže Kvality

 

 

 

Zapůjčil:

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava