Testneme to za Vás
Pro Vás
RecenzeBlog

Rady zaplacené potem

Co nosím v: Útočný batoh

Datum přidání 24.10.2018   Přečteš za... Přečteš za 6 min.   komentáře 0 komentářů   

Každý voják má u sebe při vedení bojové činnosti velké množství různého materiálu. Ať už se jedná o munici, speciální náloživo, spojovací prostředky, náhradní zdroje, jídlo, vodu, oblečení, osobní vybavení a spoustu a spoustu (a spoustu) dalších maličkostí, bez kterých se jen těžko obejde. Něco nosí po kapsách, něco má ve vestě a na opasku. Hodně vybavení ale nosí ve svém útočném batohu. Jaké vybavení by to mělo být, napoví dnešní článek.

Co dát do batohu na útočnou operaci?

 

Předně je ale potřeba si říci, jaký je rozdíl mezi útočným batohem a tzv. Grab Bagem. Hlavně proto, že v současné době se jejich funkce v mnoha případech překrývá. Jak to tedy je?


Obecně je Grab Bag brán jako nouzové zavazadlo. Tzn., že GB máte neustále zabalený, umístěný na vhodném místě a připravený ho v případě nouze „chňapnout" a jít. Vybavení tohoto batohu závisí na spoustě faktorů, ale primárně by vám mělo pomoci v úniku, přežití a komunikaci. Tolik ke „grebbegu".


Oproti tomu útočný batoh je takový, který máte na zádech při plnění krátkodobé operace útočného charakteru. Vybavení v něm je také určeno především ke splnění mise, nicméně i tady se nachází různé pomůcky k přežití, komunikaci atd. Možná i proto se v poslední době u spousty vojáků vžilo označení Grab Bag i pro útočný batoh. Rozdíly tu ale jsou.


A to především ve velikosti (kdy GB bývá zpravidla o hodně menší než ÚB) a v myšlenkovém přístupu k jednomu nebo druhému. Zkráceně: GB mám stále zabalený s jasně daným vybavením, na které mimo nouzové situace nesahám. ÚB si připravuji zvlášť na každou akci a vybavení v něm v průběhu operace běžně používám.


No, dost bylo teoretizování. Pojďme se konečně podívat na ten útočný batoh. Jak asi vypadá? Optimální velikost 25 – 40 litrů a dostatečné členění batohu na různé komory a kapsy jsou prvním hlavním požadavkem. Druhým požadavkem je dobrý zádový systém s možností nastavení ramenních tráků, systémem jejich rychlého a snadného povolení a možností oddělání bederáku. Proč to všechno? Protože batoh budete nosit na bojové vestě, a to se pak chová úplně jinak než na holých zádech.


Co tam tedy narvat?

 

Střílím, střílíš, střílíme...

Je to útočný batoh, takže určitě munici. Ta se vždycky hodí... Určitě budeš mít nějakou munici pro tvoji útočnou pušku. Ideálně už napáskovaný zásobníky a ty buď v kapse batohu, nebo přímo v sumkách na batohu. Možná budeš mít i nějaký „rozsyp", takže s tím počítej. A dost pravděpodobně budeš mít munici pro kulomet. Dva pásy po padesáti je takový standard. Veškerou tuto munici ulož tak, aby ses k ní rychle a snadno dostal. Až ji budeš potřebovat, nebudeš mít čas se přehrabovat v batohu...


V závislosti na typu operace je možné, že budeš mít i nějaké speciální náloživo, granáty, signální dýmovničky atd. Do batohu to prostě musíš dostat. Jen doporučuji, ať se to nemíchá s dalšími věcmi. Přeci jen jde o citlivý materiál.


Hlad je swiňa, žízeň zabíjí...

Hlad a žízeň budeš mít na každé akci. Navíc nikdy nevíš, jak se ta která akce protáhne. A jak je známo, z pár hodinové patroly se v mžiku stává třídenní operace... Proto je vždycky dobré mít v ÚB nějakou zásobu jídla a vody. Jídlo je (teda podle mě) ideální US MRE, který si očesávám o ty různý serepetičky. MRE doplním proteinovýma tyčinkama a sušeným masem. Stačí, nejdu se přežírat...

Ohledně vody, hydrovak je základ (pokud není na vestě). Do toho pár 0,5 litrových petek čisté vody. A tak litr namíchanýho ionťáku. Ten se v horku dost hodí, protože dehydratace zabíjí. Celkový objem vody by měl být 4-6 litrů, a to něco váží. A taky to zabere nějaké to místo...


Trochu komfortu...

Fajn, takže máme čím střílet, co jíst a pít. Teď nějaký ty věci na přežití. Začneme oblečením. Rovnou zapomeň na ponožky, trenky a já nevím co ještě. To patří možná do velkého patrolovacího batohu. Do útočného batohu dávám jen nějakou zateplenou bundu. I když jsou venku teploty přes den nad třicítku, jak zapadne slunko, tak se kur... ňa oteplí a pak jsi rád, když na sebe při zastávce něco přehodíš. Fajn je mít i něco proti dešti. V tomto případě se spokojím s pončem. A když si k němu přibalím pár gumicuků (které se hodí třeba i na uchycení něčeho k batohu), mám v případě nouze i přístřešek. Mám rád věci, které mají více využití...


Přežít...

SERE vybavení. Tohle je asi na samostatný článek, takže jen poznámka – jo, hodí se něco mít u sebe...


Bez šťávy to nejde...

Asi nezbytnou výbavou se (zvláště v poslední době) stávají různé náhradní zdroje. Zkrátím to – cokoliv z vybavení potřebuje baterii, měj k tomu i rezervní. A třeba u RDST klidně i více. Dle situace.


Vidět v noci...

I když je operace plánovaná jen na den, vždycky si do ÚB beru i NVG. Nemá smysl o tom diskutovat, praxe ukazuje, že je to nutnost. Howgh.


Zdravoťák...

Zdravotní vybavení mám sice na vestě či opasku. Na záchranu života to stačí. Přesto si do batohu dávám i nějaké další zdravotní vybavení. Pravdou je, že to dělám primárně u patrolovacího batohu. Čas od času dle typu akce si ale nějaké další zdravotní vybavení dám i do ÚB.


Nejsem přeci čuně...

Takže si do ÚB dám i něco málo z hygieny. Ale opravdu jen to nejnutnější. Toaleťák, vlhčáky, desinfekci na ruce. Víc nic. Fakt nejdu na výlet...

 

...a pár rad závěrem...

Doporučuji si útočný batoh fakt pečlivě vybírat. Je hrozně důležité, aby perfektně seděl na vestě. Takže to vyzkoušej už při koupi. Není nic horšího (teda je, no...), než když celou patrolu řešíš to, že tě batoh tlačí, klouže ti z ramen a nebo dělá podobný skopičiny.


Vždy preferuji batoh, který má na sobě MOLLE vazbu. Dává mi to tak větší volnost si rozšířit kapacitu a organizaci batohu o další pouzdra.


Zatímco bederák u útočného batohu zásadně sundávám, tak prsák tam naopak zásadně vyžaduji. Při nošení na vestě má svoji nezastupitelnou funkci a hodně přispívá k celkovému komfortu nošení.


Vybavení se snažím co nejvíce minimalizovat. Tady určitě platí, že míň je víc. Výsledná hmotnost je zásadní. S batohem na zádech budeš chodit několik hodin, běhat v něm, střílet, bojovat... Prostě ho budeš mít na zádech imrvére... Tak ať ti to moc nevadí.


Pokud jdeš na vícedenní operaci, je zajímavou alternativou nošení zabaleného útočného batohu v patrolovacím báglu. Má to svoje výhody. A nevýhody. Ale pokud najdeš dva batohy (velký a malý), který si spolu v tomhle rozumí, je dobrý to alespoň zkusit.


Úplně poslední rada nakonec. Platí tady jako obvykle, že připravení mají větší šanci. Před každou akcí si útočný batoh pečlivě zkontroluj. Nic neponechávej náhodě. Buď opravdu pečlivý a nic neojebávej.


Protože útočný batoh budeš nosit tam, kde jde o život. Tak to nepodceňuj, máš ho jen jeden. Jak batoh, tak i život.

 

Přidej komentář

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

arr

Jakékoliv užití obsahu je bez souhlasu provozovatele stránek zakázáno | © 2012 Armadninoviny.cz

Tvorba webových stránek Opava